Aarseth, Else (1921 - 2003) [no]

Aarseth, Else (norwegian bokmål)

Fotografregisteret (Norge) (Preus museum) [no]

Life role
Dataset owner
Preus museum (Museum) [no] owns the information on this page
License
Public Domain Dedication (CC0) applies to the information on this page and not any works/objects created by the actor
Last changed
24/01/2017 13:02:29
20/08/2022 01:19:14
Published
Status
Help

URI
http://kulturnav.org/d9100c64-0505-4e05-bc05-d142909348db | RDF/XML | JSON-LD
Name
Aarseth, Else
Norwegian bokmål

First name
Else
Norwegian bokmål

Last name
Aarseth
Norwegian bokmål

Alternative name
Årseth, Else
Norwegian bokmål

lokalhistoriewiki.no

Birth
1921

-Time
1921
Death
2003

-Time
2003
Life role
-Life role
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish


Norwegian nynorsk
Gender
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

German

Nationality

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian




Norwegian nynorsk

Biography

Født 19.10.1921, død 23.02.2003. Fra 1964 institusjonsfotograf og avdelingsleder for Universitetets fototekniske avdeling på Rikshospitalet i Oslo. Hun hadde sin utdannelse fra fotografmesterne Horne i Florø og Jensen i Skien og tok både norsk og dansk svennebrev. Hun var elev ved Fotofagskolen i København og arbeidet deretter i mange år hos fotograf Carlsen i Oslo før hun ble ansatt på Rikshospitalet. Som pensjonist flyttet hun tilbake til Florø.

Virkesteder:
1950-1951: Fotograf hos fotograf Jensen, Skien.
1951-1956: Fotograf hos fotografmester M. N. Horne i Florø
1956-1962: Fotograf hos firmaet a.s. Poly Foto, Sturlason,
under fotograf Carlsen i Oslo.
1962-1964: Fotograf hos fotografmester M.N. Horne i Florø, der hun avviklet firmaet etter hans død, mai 1962.
1964- 1988: Avdelingsleder og medisinsk fotografmester,
Rikshospitalet, Universitetets Fototekniske Avdeling, Oslo.

Foto som Else Aarseth tok i løpet av sin tid hos M. N. Horne, Florø, er bevart hos Fylkesarkivet i Sogn og Fjordane. Materialet inkluderer bilder fra Storsildfisket i 1950- og 1960-årene, samt portrett- og landskapsfotografering.

Norwegian bokmål

Reference
Kilder:

Norsk fotografisk tidsskrift 68(1982) : 2, s. 10, 12
Aftenposten 19.10.2001
Upublisert materiale i Preus museum (2013)
Norwegian bokmål

Web reference
Norwegian bokmål

-Text
Fotografregisteret
Norwegian bokmål
FR
4526

-Id
4526
-System
FR
DigitaltMuseum
021036009456

-Id
021036009456
-System
DigitaltMuseum
Change note

Konvertert fra Fotografregisteret 2015.04.20

Norwegian bokmål