Beklädnadsverkstaden [sv]

Other languages: Beklädnadsverkstaden (swedish)

Karlskrona - Byggnader (Statens maritima och transporthistoriska museer) [sv]

Description
Trevåningshus med avlång planform. Fasaden är slätputsad i en grå kulör med pilastrar mellan varje fönsteraxel. Byggnaden har stora fönsterpartier med småspröjsade rutor. Taket är utformat som ett brant sadeltak och täcks av röda tegelpannor. Byggnaden utgör ett exempel på industribyggnad med drag av 1920-talsklassicism. [sv]
Dataset owner
Last changed
08/09/2022 10:46:51
01/06/2024 07:11:59
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/d54d0681-6419-41b8-afc0-9e0385ccb7cd | RDF/XML | JSON-LD | GeoJSON
Name
Beklädnadsverkstaden
Swedish

Alternative name
Centrala beklädnadsverkstaden
Swedish

Marinens centrala beklädnadsverkstad
Swedish

Description
Trevåningshus med avlång planform. Fasaden är slätputsad i en grå kulör med pilastrar mellan varje fönsteraxel. Byggnaden har stora fönsterpartier med småspröjsade rutor. Taket är utformat som ett brant sadeltak och täcks av röda tegelpannor. Byggnaden utgör ett exempel på industribyggnad med drag av 1920-talsklassicism.
Swedish

History

Byggnaden uppfördes efter ritningar av Sixten C:son Sparre 1921. Häruti fanns en skrädderiverkstad och skofabrik. 1952 upphörde skotillverkningen och 1977 textiltillverkningen. Numer bostadslägenheter.

Byggnaden blev byggnadsminne 1992.

Swedish

-Place
Geodata
56.159943, 15.59661, - WGS 84 (EPSG:4326)

-Reference system

Norwegian bokmål


-Latitude (Northing)
56.159943
-Longitude (Easting)
15.59661
Reference
Swahn, Bo, "Stumholmen – Marinens kornbod", i Swahn, Bo (red.), Karlskrona: Ett världsarv, Marinmuseum (Karlskrona, 1999), s. 149.
Swedish

DigitaltMuseum
021229706350
-Id
021229706350
-System
DigitaltMuseum