Nicodemi, Märta Bernhardina (1883 - 1961) [sv]

Nicodemi, Märta Bernhardina (swedish)

Database of Photographers (Sweden) (Nordiska museet)

Life role
Dataset owner
Nordiska museet (Museum) owns the information on this page
Contact information
digitaltmuseum@nordiskamuseet.se. Personuppgifter GDPR dataskydd@nordiskamuseet.se [sv]
License
Public Domain Dedication (CC0) applies to the information on this page and not any works/objects created by the actor
Last changed
24/05/2022 14:59:11
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/d10ad7f1-e10b-4e37-821b-741ce18b6467 | RDF/XML | JSON-LD
Name
Nicodemi, Märta Bernhardina
Swedish

First name
Märta Bernhardina
Swedish

Last name
Nicodemi
Swedish

Alternative name
Nicodemi, Marta
Swedish

Nikodemi, Märta Bernhardina
Swedish

Other name
Agnér, Märta Bernardina Navn etter ekteskap [no]

-Name
Agnér, Märta Bernardina
Swedish

Birth
01/09/1883 , , Jacob och Johannes församling, Stockholm, Stockholms län [sv]

-Time
01/09/1883
-Place reference
, , Jacob och Johannes församling, Stockholm, Stockholms län [sv]
--Place (text)
Jacob och Johannes församling, Stockholm, Stockholms län
Swedish
Death
09/05/1961

-Time
09/05/1961
Life role
-Life role
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish


Norwegian nynorsk
Gender
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Biography

Märta Berhardina Nicodemi drev egen ateljé på adressen Hamngatan 17 från 1908. Vidare gifte hon sig med fotografen Ernst Gottfrid Angnér, och tillsammans drev de en ateljé på Drottninggatan 46 från åtminstone 1919.

Av östgötskt intresse drev en tid Märta Nicodemi, rimligtvis med sin make, sommarfilial i Borensberg, Motala kn. Uppgiftslämnaren har inte kunnat precisera makarnas vistelse på orten, men av bevarade fotografier tycks verksamheten drivits under 1920-talet.

Innehavare av firma Märta Nicodemi, Hamngatan 17, Stockholm etablerad den 1 november 1908.

Swedish

Occupation
Photographer 1920 1930 , , Borensberg, Motala kommun, Östergötlands län [sv]
ca 1920 - ca 1930

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish


Norwegian nynorsk

-Timespan
1920 1930

--Earliest time
1920
--Latest time
1930
-Dating comment
ca 1920 - ca 1930
Swedish

-Place reference
, , Borensberg, Motala kommun, Östergötlands län [sv]
--Place (text)
Borensberg, Motala kommun, Östergötlands län
Swedish
Residence
, , Odengatan 47, Stockholms stad [sv] 1930?
Ca 1930

-Place reference
, , Odengatan 47, Stockholms stad [sv]

--Place (text)
Odengatan 47, Stockholms stad
Swedish
-Timespan
1930?

--Latest time
1930?
-Dating comment
Ca 1930
Swedish
Replaces
Agnér, Märta Bernardina (1883 - 1961) - Arkiverad
Swedish

Reference
Begravda i Sverige
Swedish

Kungl. bibliotekets porträttfotografregister
Swedish

Porträttfynd, Webbplatsen Rötter, Sveriges Släktforskarförbund
Swedish

Svensk dödbok 1901-2009
Swedish

-Text
Förteckning öfver Sveriges fotografer. 1911
Swedish
NFR
4380

-Id
4380
-System
NFR
DigitaltMuseum
021035593239

-Id
021035593239
-System
DigitaltMuseum
Change note

Konverterad från Nationella fotografregistret (NFR) 2014-05-13

Swedish