Löfbladh, Hildegard (1880 - 1960) [sv]

Löfbladh, Hildegard (swedish)

Database of Photographers (Sweden) (Nordiska museet [sv])

Description
Hildegard Löfbladh (1880-1960) var verksam som fotograf i Hammarstrand i Ragunda socken i Jämtland. Hon var också författare. [sv]
Life role
Dataset owner
Nordiska museet (Museum, Stiftelse) [sv] owns the information on this page
Contact information
digitaltmuseum@nordiskamuseet.se. Personuppgifter GDPR dataskydd@nordiskamuseet.se [sv]
License
Public Domain Dedication (CC0) applies to the information on this page and not any works/objects created by the actor
Last changed
12/02/2019 10:38:09
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/c42809e5-f3a8-43e5-b6f1-e44d9f13bb97 | RDF/XML | JSON-LD
Name
Löfbladh, Hildegard
Swedish

First name
Hildegard Kristina
Swedish

Last name
Löfbladh
Swedish

Alternative name
Löfbladh, H.
Swedish

Description
Hildegard Löfbladh (1880-1960) var verksam som fotograf i Hammarstrand i Ragunda socken i Jämtland. Hon var också författare.
Swedish

Birth
07/10/1880 Ragunda församling, Ragunda kommun, Jämtlands län, Jämtland

-Time
07/10/1880
-Place reference
Ragunda församling, Ragunda kommun, Jämtlands län, Jämtland
--Place (text)
Ragunda församling, Ragunda kommun, Jämtlands län, Jämtland
Swedish
Death
29/05/1960 Hammarstrand, Ragunda kommun, Ragunda församling, Ragunda kommun, Jämtlands län, Jämtland

-Time
29/05/1960
-Place reference
Hammarstrand, Ragunda kommun, Ragunda församling, Ragunda kommun, Jämtlands län, Jämtland
--Place (text)
Hammarstrand, Ragunda kommun, Ragunda församling, Ragunda kommun, Jämtlands län, Jämtland
Swedish
Life role
-Life role
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Dutch
-Life role
English

Norwegian bokmål

Swedish

Finnish
Gender
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Biography

Hildegard Löfbladh (1880-1960) var verksam som fotograf i Hammarstrand i Ragunda socken i Jämtland. Hon var också författare.

Swedish

Occupation
Photographer Hammarstrand, Ragunda församling, Ragunda kommun, Jämtlands län, Jämtland

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Dutch

-Place reference
Hammarstrand, Ragunda församling, Ragunda kommun, Jämtlands län, Jämtland
--Place (text)
Hammarstrand, Ragunda församling, Ragunda kommun, Jämtlands län, Jämtland
Swedish
Has works/objects at
-Organization/collection
Swedish
-Organization/collection
Reference
Bernhard Johansons fotografregister, SDB4
Swedish

Förteckning över Sveriges fotografer. 1915
Swedish

Sveriges dödbok 1901-2013
Swedish

-Text
Hildegard Löfbladh : författare och fotograf / Järpen : Hildegard Löfbladh sällskapet, 2012 (ISBN 978-91-633-1133-8)
Swedish
NFR
7507

-Id
7507
-System
NFR
DigitaltMuseum
021035593149

-Id
021035593149
-System
DigitaltMuseum
Editorial note
Enligt Bernhard Johansons fotografregister: I Porträttfynd finns fotografier från Hammarstrand från 1906-1915 identifierade.
Swedish

Change note

Konverterad från Nationella fotografregistret (NFR) 2014-05-13

Swedish