Kruthuset (Mjölnareholmen) [sv]

Kruthuset (Mjölnareholmen) (swedish)

Karlskrona - Byggnader [sv]

Last changed
30/11/2018 09:53:36
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/be9635e1-7ca3-4b53-97c1-97c9b2dfff5d | RDF/XML | JSON-LD
Name
Kruthuset (Mjölnareholmen)
Swedish

Alternative name
Krut- och försvarstornet
Swedish

Geodata
56.1652, 15.60439, - WGS 84 (EPSG:4326)

-Reference system

Norwegian bokmål


-Latitude (Northing)
56.1652
-Longitude (Easting)
15.60439
Is part of
Swedish

-Text
Riksantikvarieämbetet. Bebyggelseregistret, Kruthus. Hämtad 2018-11-20.
Swedish