Kronobageriet (1863) [sv]

Kronobageriet (1863) (swedish)

Karlskrona - Byggnader [sv]

Description
Vitputsad tegelsten i två våningar [sv]
Last changed
19/12/2018 15:45:18
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/bb7776c4-4a1e-4f82-8c0f-30bd7b6c8534 | RDF/XML | JSON-LD
Name
Kronobageriet (1863)
Swedish

Alternative name
Nya Kronobageriet
Swedish

Description
Vitputsad tegelsten i två våningar
Swedish

History

Bygganden uppfördes 1861-1863. Bredvid byggdes även en ångkvarn vilken kom att ersätta kronokvarnen i Lyckeby. Ångkvarnen var i drift till 1925 och 1937 såldes hela kvarnutrustningen. 1864 uppfördes koleldade stenugnar vid den östra fasaden. 1942 anskaffades en elektrisk tunnelugn, men denna revs redan under 1960-talet. Under 1950-talet revs även stenugnarna. Istället användes oljeeldade cyklotermugnar fram till nedläggningen av bageriet 1977.

Byggnaden revs under 1990-talet på grund av mögelskador men ersattes av en nästintill identisk byggnad.

Swedish

Time
1863

-Earliest time
1863
-Place
Geodata
56.1599, 15.59778, - WGS 84 (EPSG:4326)

-Reference system

Norwegian bokmål


-Latitude (Northing)
56.1599
-Longitude (Easting)
15.59778
Reference
Minnen från svunna arbetsplatser på Stumholmen, Studiecirkeln Stummis i samarbete med Bert Svanstein (Karlskrona, 1992), s. 52-53.
Swedish