Carlson, Hedvig Beata (1865 - 1951) [sv]

Carlson, Hedvig Beata (swedish)

Database of Photographers (Sweden) (Nordiska museet [sv])

Description
Ett ateljéporträtt med signatur från Alingsås finns i Porträttfynd. Bilden är inte daterad, men ser ut att vara från 1800-talets sista år. Gift i Alingsås 1892 med Teodor Engblad, porträttmålare, artist och fotograf. Även hans porträtt med egen signatur finns i porträttfynd. [sv]
Life role
Dataset owner
Nordiska museet (Museum, Stiftelse) [sv] owns the information on this page
Contact information
digitaltmuseum@nordiskamuseet.se. Personuppgifter GDPR dataskydd@nordiskamuseet.se [sv]
Last changed
17/08/2017 11:56:52
09/11/2019 10:10:44
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/b4c2ebc9-89ed-401e-a127-f7dcfbb1d198 | RDF/XML | JSON-LD
Name
Carlson, Hedvig Beata
Swedish

First name
Hedvig Beata
Swedish

Last name
Carlson
Swedish

Other name
Carlsdotter, Hedvig Beata Namn som ogift. 1899? I folkräkningen 1900 är namnet i folkbokföringen Carlsson. (Äktenskap 1892) Sveriges befolkning 1900 i Riksarkivet SVAR

-Name
Carlsdotter, Hedvig Beata
Swedish

-Specified
Namn som ogift.
Swedish

-Timespan
1899?

--Latest time
1899?
-Dating comment
I folkräkningen 1900 är namnet i folkbokföringen Carlsson. (Äktenskap 1892)
Swedish

-Source
Sveriges befolkning 1900 i Riksarkivet SVAR
Swedish
Description
Ett ateljéporträtt med signatur från Alingsås finns i Porträttfynd. Bilden är inte daterad, men ser ut att vara från 1800-talets sista år. Gift i Alingsås 1892 med Teodor Engblad, porträttmålare, artist och fotograf. Även hans porträtt med egen signatur finns i porträttfynd.
Swedish

Birth
28.01.1865 Getinge

-Time
28.01.1865
-Place reference
Getinge
--Place (text)
Getinge
Swedish
Death
-Time
18.02.1951
-Place reference
--Place
Life role
-Life role
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Dutch
Gender
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Related to
Enligt Folkräkningen, Sveriges befolkning 1930
Folkräkningen, Sveriges befolkning 1930 i Riksarkivet, SVAR

-Other actor
-Specification
Gift med
Swedish

-Timespan
1892

--Earliest time
1892
-Dating comment
Enligt Folkräkningen, Sveriges befolkning 1930
Swedish

-Source
Folkräkningen, Sveriges befolkning 1930 i Riksarkivet, SVAR
Swedish
-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Dutch

-Place reference
--Place
Has works/objects at
-Organization/collection
Reference
Folkräkningar ( Sveriges befolkning 1880) via Riksarkivet SVAR
Swedish

Fotografregister, Bernhard Johanson
Swedish

DigitaltMuseum
021037116459
-Id
021037116459
-System
DigitaltMuseum