Tegman, Elma Jacobina (1893 - 1973) [sv]

Other languages: Tegman, Elma Jacobina (swedish)

Database of Photographers (Sweden) (Nordiska museet)

Life role
Dataset owner
Nordiska museet (Museum) owns the information on this page
Contact information
digitaltmuseum@nordiskamuseet.se. Personuppgifter GDPR dataskydd@nordiskamuseet.se [sv]
License
Public Domain Dedication (CC0) applies to the information on this page and not any works/objects created by the actor
Last changed
09/01/2015 20:53:29
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/9e084cc5-3f98-429a-b43a-4feef1faa329 | RDF/XML | JSON-LD
Name
Tegman, Elma Jacobina
Swedish

First name
Elma Jacobina
Swedish

Last name
Tegman
Swedish

Alternative name
Jernberg
Swedish

Birth
04/12/1893 , , Sköns församling, Västernorrlands län [sv],

-Time
04/12/1893
-Place reference
, , Sköns församling, Västernorrlands län [sv],
--Place (text)
Sköns församling, Västernorrlands län
Swedish
Death
03/12/1973 , , Orsa kommun [sv],

-Time
03/12/1973
-Place reference
, , Orsa kommun [sv],
--Place (text)
Orsa kommun
Swedish
Life role
-Life role
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Lithuanian

Dutch

Norwegian nynorsk
Gender
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

German

Biography

1925 kom fotografen Elma Tegman till Orsa och tog över Vivian Olssons ateljé. Sedan verkade hon med maken Helge Jernberg (som hon lärt upp) under namnet Tegmans foto till 1964. Han hade både ateljé och affär där fotoutrustning, handskar och väskor mm såldes. Orsa bildarkiv har hela hennes samling på ca 60 000 negativ, allt i bra skick och omfattar allt som berör Orsas utveckling under alla år.Källa: Orsa bildarkiv

Swedish

Occupation
Photographer 1910 1919 , , Värmlands län [sv],
1910 -talet

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Lithuanian

Dutch

Norwegian nynorsk

-Timespan
1910 1919

--Earliest time
1910
--Latest time
1919
-Dating comment
1910 -talet
Swedish

-Place reference
, , Värmlands län [sv],
--Place (text)
Värmlands län
Swedish
Photographer 1925 , , Orsa kommun [sv],

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Lithuanian

Dutch

Norwegian nynorsk

-Timespan
1925

--Earliest time
1925
-Place reference
, , Orsa kommun [sv],
--Place (text)
Orsa kommun
Swedish
Reference
Sveriges dödbok 1947-2006, Orsa bildarkiv (Huvudkälla)
Swedish

NFR
6492

-Id
6492
-System
NFR
DigitaltMuseum
021035593681

-Id
021035593681
-System
DigitaltMuseum
Change note

Konverterad från Nationella fotografregistret (NFR) 2014-05-13

Swedish