Bergström, Fredrika (1832 - 1911) [sv]

Bergström, Fredrika (swedish)

Database of Photographers (Sweden) (Nordiska museet)

Life role
Dataset owner
Nordiska museet (Museum) owns the information on this page
Contact information
digitaltmuseum@nordiskamuseet.se. Personuppgifter GDPR dataskydd@nordiskamuseet.se [sv]
License
Public Domain Dedication (CC0) applies to the information on this page and not any works/objects created by the actor
Last changed
09/02/2015 09:10:00
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/8b843e4b-d4b2-4524-9d44-cb374b5601d1 | RDF/XML | JSON-LD
Name
Bergström, Fredrika
Swedish

First name
Fredrika
Swedish

Middle name
Maria
Swedish

Last name
Bergström
Swedish

Other name
Rutbäck, Fredrika Maria

-Name
Rutbäck, Fredrika Maria
Swedish
Birth
12/07/1832 , , Nederluleå socken, Luelå kommun, Norrbottens län [sv]

-Time
12/07/1832
-Place reference
, , Nederluleå socken, Luelå kommun, Norrbottens län [sv]
--Place (text)
Nederluleå socken, Luelå kommun, Norrbottens län
Swedish
Death
28/04/1911

-Time
28/04/1911
Life role
-Life role
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish


Norwegian nynorsk
Gender
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

German

Biography

Fredrika Bergström flyttade till Piteå 1865 och var verksam där från 1866 enligt Norrbottens Posten 19/5 1866. Hon tycks också ha varit verksam som fotograf i Luleå under flicknamnet Fredrika Rutbäck.

Swedish

Occupation
Photographer , , Piteå kommun, Norrbotten län [sv]

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish


Norwegian nynorsk

-Place reference
, , Piteå kommun, Norrbotten län [sv]
--Place (text)
Piteå kommun, Norrbotten län
Swedish
Photographer , , Luleå kommun, Norrbottens län [sv]

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish


Norwegian nynorsk

-Place reference
, , Luleå kommun, Norrbottens län [sv]
--Place (text)
Luleå kommun, Norrbottens län
Swedish
Residence
, , Piteå kommun, Norrbottens län [sv] 1865

-Place reference
, , Piteå kommun, Norrbottens län [sv]

--Place (text)
Piteå kommun, Norrbottens län
Swedish
-Timespan
1865
--Earliest time
1865
Reference
Bernhard Johanssons fotografregister
Swedish

Förteckning över svenska fotografer. 1899 och 1911
Swedish

Sveriges dödbok 1901-2009
Swedish

NFR
6798

-Id
6798
-System
NFR
DigitaltMuseum
021035816524

-Id
021035816524
-System
DigitaltMuseum
Editorial note
Enligt Bernhard Johanssons register: Piteå daterat foto från 1876, foton från omkr. 1870/80.
Swedish

Change note

Konverterad från Nationella fotografregistret (NFR) 2014-05-13

Swedish