Description
Bela Fisch, född 1897, död 1958. Bela gifte sig med Olga Fisch 1930. De bodde i Marocko 1933-34 och återvände därefter till Tyskland. Ett år senare åkte de till Brasilien där Bela då arbetade. Därefter var de i Eritrea i ett år, 1937. År 1939 reste de till Ecuador och Quito. (www.olgafisch.org, 2013-05-30) [sv]
Dataset owner
License
Public Domain Dedication (CC0) applies to the information on this page and not any works/objects created by the actor
Last changed
21/01/2018 11:39:32
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/7119f5ba-ae10-4b3e-b7ac-8d517d694f4e | RDF/XML | JSON-LD
Name
Fisch, Bela
Swedish

First name
Bela
Swedish

Last name
Fisch
Swedish

Alternative name
Béla Fisch
Swedish

Description
Bela Fisch, född 1897, död 1958. Bela gifte sig med Olga Fisch 1930. De bodde i Marocko 1933-34 och återvände därefter till Tyskland. Ett år senare åkte de till Brasilien där Bela då arbetade. Därefter var de i Eritrea i ett år, 1937. År 1939 reste de till Ecuador och Quito. (www.olgafisch.org, 2013-05-30)
Swedish

Birth
1897

-Time
1897
Death
1958

-Time
1958
Biography

Bela Fisch, född 1897, död 1958. Bela gifte sig med Olga Fisch 1930. De bodde i Marocko 1933-34 och återvände därefter till Tyskland. Ett år senare åkte de till Brasilien där Bela då arbetade. Därefter var de i Eritrea i ett år, 1937. År 1939 reste de till Ecuador och Quito. (www.olgafisch.org, 2013-05-30)

Swedish

Activity
, , Marocko [sv]

-Place reference
, , Marocko [sv]
--Place (text)
Marocko
Swedish
, , Eritrea [sv]

-Place reference
, , Eritrea [sv]
--Place (text)
Eritrea
Swedish
, , Ecuador [sv]

-Place reference
, , Ecuador [sv]
--Place (text)
Ecuador
Swedish
Carlotta-SMVK
3247815

-Id
3247815
-System
Carlotta-SMVK
DigitaltMuseum
021037461239
-Id
021037461239
-System
DigitaltMuseum