Description
Knut Knutson, född 26 november 1857, död 22 december, 1930, grosshandlare. Arbetade under slutet av 1800-talet i Kamerun. [sv]
Dataset owner
License
Public Domain Dedication (CC0) applies to the information on this page and not any works/objects created by the actor
Last changed
29/01/2018 07:47:25
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/5e3a4fb3-2cf0-46ba-81b8-4804438232ba | RDF/XML | JSON-LD
Name
Knutson, Knut
Swedish

First name
Knut
Swedish

Last name
Knutson
Swedish

Alternative name
Afrika-Knutsson
Swedish

Title
grosshandlare

-Title
grosshandlare
Swedish
Description
Knut Knutson, född 26 november 1857, död 22 december, 1930, grosshandlare. Arbetade under slutet av 1800-talet i Kamerun.
Swedish

Birth
26/11/1857

-Time
26/11/1857
Death
22/12/1930

-Time
22/12/1930
Biography

Knut Knutson, född 26 november 1857, död 22 december, 1930, grosshandlare. Arbetade under slutet av 1800-talet i Kamerun. K. reste 1883 tillsammans med Georg Waldau till Kamerun, förvärvade betydande landområden samt anlade plantager och faktorier. Grundare av Handelshuset Waldau & Knutson i Kamerun. Återvände till Sverige vid mitten av 90-talet, då tyskarna annekterat Kamerun och för tyska statens räkning lagt beslag på firman Knutson & Waldaus domäner. Samlade föremål för Svenska Sällskapet för Antropologi och Geografi. /US Han var gift med Amanda, dotter till Knut Liedberg. De fick sonen Bertil (gift med Karin).

Swedish

Activity
, , Kamerun [sv]

-Place reference
, , Kamerun [sv]
--Place (text)
Kamerun
Swedish
Carlotta-SMVK
1024423

-Id
1024423
-System
Carlotta-SMVK
DigitaltMuseum
021037461593
-Id
021037461593
-System
DigitaltMuseum