Een, Thure Johan Gustaf (1837 - 1883) [sv]

Een, Thure Johan Gustaf (swedish)

Personer med anknytning till Världskulturmuseerna (Statens museer för världskultur) [sv]

Description
Thure Een, född 1837, död 1883, sjökapten. Han kom till Kapstaden 1864 och var med på expedition med Eriksson och Andersson. [sv]
Dataset owner
License
Public Domain Dedication (CC0) applies to the information on this page and not any works/objects created by the actor
Last changed
29/01/2018 07:47:20
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/5c8f0a78-2247-48dc-b264-0af4f31adc20 | RDF/XML | JSON-LD
Name
Een, Thure Johan Gustaf
Swedish

First name
Thure Johan Gustaf
Swedish

Last name
Een
Swedish

Alternative name
Ture Gustav En
Swedish

Title
sjökapten

-Title
sjökapten
Swedish
Description
Thure Een, född 1837, död 1883, sjökapten. Han kom till Kapstaden 1864 och var med på expedition med Eriksson och Andersson.
Swedish

Birth
1837

-Time
1837
Death
1883

-Time
1883
Biography

Thure Een, född 1837, död 1883, sjökapten. Han kom till Kapstaden 1864 och var med på expedition med Eriksson och Andersson. Efter fem år åter till Sverige och gifte sig. Återvände till Afrika, handelsresa till Damaraland med Eriksson, 17 månader. Hem till Sverige och publicerade sina föremål i katalog 1881. På väg till Kongo 1883 dog han. Gift med Lotten Wetterström. Far till tre barn. Maskinskrivet arbete över släkten Een med anteckningar av T. Eens bror, finns på K.B. enl. lektor Floderus, Ålsten, vars fru är brorsdotter till T.E. Kopia av detta finns i arkivet på Een.

Swedish

Activity
, , Namibia [sv]

-Place reference
, , Namibia [sv]
--Place (text)
Namibia
Swedish
, , Sydafrika [sv]

-Place reference
, , Sydafrika [sv]
--Place (text)
Sydafrika
Swedish
Carlotta-SMVK
1020910

-Id
1020910
-System
Carlotta-SMVK
DigitaltMuseum
021037461162
-Id
021037461162
-System
DigitaltMuseum