2338 ESPEN (Poståpneri) [no]

2338 ESPEN (norwegian bokmål)

Poststed (Norge) (Norges Postmuseum) [no]

Dataset owner
Norges Postmuseum (Museum) [no] owns the information on this page
Contact information
Siren Hjertenes (siren.hjertenes@postmuseet.no) [sv]
Last changed
21/10/2015 10:12:52
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/5a6b6ab6-baae-4814-9c91-60b5e920ba43 | RDF/XML | JSON-LD
Name
2338 ESPEN
Norwegian bokmål

Alternative name
ESPEN
Norwegian bokmål

Establishment
01/04/1881 Stange (Kommune) [no], ,

-Time
01/04/1881
-Place reference
Stange (Kommune) [no], ,
--Place
Norwegian bokmål
Termination
?

-Time
?
Code
2338
Type
Norwegian bokmål

History

ESPEN poståpneri, på jernbanestasjonen, i Stange prestegjeld, Hedmarken fogderi, under Christiania postktr, ble inntil videre underholdt fra 1.4.1881. Sirk. 3, 2.2.1881.

Poståpneriet ble fra 1886 lagt under Hamar postktr. Sirk. 29, 10.12.1885.

Navnet ble fra 1.10.1922 endret til ESPA. Sirk. 46, 15.9.1922.

Ved etablering av nye poststedsgrupper ble poståpneriet fra 1.11.1973 benevnt underpostktr., Sirk. 41, 31.10.1973, og fikk fra 1.1.1977 status av postktr. C., Sirk. 35, 10.12.1976.

Datostempel ble tilsendt i 1881 av 2-rings type med tverrbjelker og
hull.

(2314 / 2338)
Poståpnere/styrere:
Stasj.mester A. Bach 1.4.1881.
Stasj.mester Kristen Kristensen Egeberg 26.11.1881.
Stasj.mester O. Olsen 7.11.1894.
Stasj.mester Johan Steen 27.7.1897.
Stasj.mester Christian Tomson 14.12.1901.
Stasj.betj. P. Stubraaten midlt. 29.11.1907.
Stasj.mester Johan Madsen 17.1.1908.
Stasj.mester H. Tomter 17.7.1909.
Telegrafist F. Svane midlt. i 1914.
Stasj.mester H. E. Røed 28.8.1914 (f.1873).
Overtatt av Norges Statsbaner 22.12.1937.
Sara Hestnæs 1.10.1964 (f.1918).
Poststyrervikar Liv Hammerstad Østlund 1.5.1985 (f.1946).
Postkass. Mette Marie Fjeldberg 1.9.1990 (f. 1956).

Årlig poståpnerlønn:

1881 1898 1911 1917
Kr 80 300 400 550

Fra 1.7.1917 ble det gitt et midlt. dyrtidstillegg med 50% av lønnen.

Norwegian bokmål

Activity
Poststed 01/04/1881 ?

-Type of activity (text)
Poststed
Norwegian bokmål

-Timespan
01/04/1881 ?
--Earliest time
01/04/1881
--Latest time
?
DigitaltMuseum
021166440719

-Id
021166440719
-System
DigitaltMuseum
Change note

Konvertert fra poststedsregisteret

Norwegian bokmål