Hagberg, Zelma (1859 - 1938) [sv]

Hagberg, Zelma (swedish)

Database of Photographers (Sweden) (Nordiska museet [sv])

Life role
Dataset owner
Nordiska museet (Museum, Stiftelse) [sv] owns the information on this page
Contact information
digitaltmuseum@nordiskamuseet.se. Personuppgifter GDPR dataskydd@nordiskamuseet.se [sv]
License
Public Domain Dedication (CC0) applies to the information on this page and not any works/objects created by the actor
Last changed
01/04/2020 12:49:32
04/07/2020 03:19:41
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/55125378-4e48-43cc-8362-b66fb3db752e | RDF/XML | JSON-LD
Name
Hagberg, Zelma
Swedish

First name
Zelma
Swedish

Last name
Hagberg
Swedish

Alternative name
Hagberg, Selma
Swedish

Birth
17/03/1859 Fröskogs församling, Åmåls kommun, Västra Götalands län, Dalsland

-Time
17/03/1859
-Place reference
Fröskogs församling, Åmåls kommun, Västra Götalands län, Dalsland
--Place (text)
Fröskogs församling, Åmåls kommun, Västra Götalands län, Dalsland
Swedish
Death
06/02/1938 Repslagaren 1, Alingsås stadsförsamling, Alingsås kommun, Västra Götalands län, Västergötland

-Time
06/02/1938
-Place reference
Repslagaren 1, Alingsås stadsförsamling, Alingsås kommun, Västra Götalands län, Västergötland
--Place (text)
Repslagaren 1, Alingsås stadsförsamling, Alingsås kommun, Västra Götalands län, Västergötland
Swedish
Life role
-Life role
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Dutch
Gender
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Biography

Zelma Hagberg som närmast kom till Norrköping från Kristinehamn etablerade vid sekelskiftet en ateljé i Norrköping tillsammans med fotograf Sigrid Andersson.

Carl Löfstrand övertog ateljén 1910.

Swedish

-Other actor
Occupation
Photographer Östergötlands län

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Dutch

-Place reference
Östergötlands län
--Place (text)
Östergötlands län
Swedish
Photographer Värmlands län

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Dutch

-Place reference
Värmlands län
--Place (text)
Värmlands län
Swedish
Photographer Tegelslagaregatan 22, Kristinehamns kommun

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Dutch

-Place reference
Tegelslagaregatan 22, Kristinehamns kommun
--Place (text)
Tegelslagaregatan 22, Kristinehamns kommun
Swedish
Photographer 1898 1910 Kvarteret Vinpipan, Slottsgatan 103, Norrköpings stad
1898 - ca 1910

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Dutch

-Timespan
1898 1910

--Earliest time
1898
--Latest time
1910
-Dating comment
1898 - ca 1910
Swedish

-Place reference
Kvarteret Vinpipan, Slottsgatan 103, Norrköpings stad
--Place (text)
Kvarteret Vinpipan, Slottsgatan 103, Norrköpings stad
Swedish
Residence
Stockholms län

-Place reference
Stockholms län
--Place (text)
Stockholms län
Swedish
Östergötlands län

-Place reference
Östergötlands län
--Place (text)
Östergötlands län
Swedish
Västra Götalands län

-Place reference
Västra Götalands län
--Place (text)
Västra Götalands län
Swedish
Värmlands län

-Place reference
Värmlands län
--Place (text)
Värmlands län
Swedish
Västernorrlands län

-Place reference
Västernorrlands län
--Place (text)
Västernorrlands län
Swedish
Stockholms kommun 1878

-Place reference
Stockholms kommun

--Place (text)
Stockholms kommun
Swedish
-Timespan
1878
--Earliest time
1878
Sundsvalls kommun 1879

-Place reference
Sundsvalls kommun

--Place (text)
Sundsvalls kommun
Swedish
-Timespan
1879
--Earliest time
1879
Fröskogs kommun 1882

-Place reference
Fröskogs kommun

--Place (text)
Fröskogs kommun
Swedish
-Timespan
1882
--Earliest time
1882
Kristinehamns kommun 1894

-Place reference
Kristinehamns kommun

--Place (text)
Kristinehamns kommun
Swedish
-Timespan
1894
--Earliest time
1894
Norrköpings kommun 1899

-Place reference
Norrköpings kommun

--Place (text)
Norrköpings kommun
Swedish
-Timespan
1899
--Earliest time
1899
Reference
Bernhard Johansons fotografregister
Swedish

Sveriges dödbok 1860-2017
Swedish

-Text
Förteckning öfver Sveriges Fotografer
Swedish
NFR
6183

-Id
6183
-System
NFR
DigitaltMuseum
021035592452

-Id
021035592452
-System
DigitaltMuseum
Editorial note
Enligt annons, 'Hörnet av Kungs- och Slottsgatorna. Utföras alla slags fotografiska arbeten från....de billigaste till högre priser...'



Zelma Hagberg hade troligen en ateljé i Kristinehamn.Enligt Bernhard Johanssons register: I Porträttfynd finns fotografier från Kristinehamn från perioden 1894-1900 identifierade.
Swedish

Change note

Konverterad från Nationella fotografregistret (NFR) 2014-05-13

Swedish