Brunstedt, Göthilda Vilhelmina (1828 - 1922) [sv]

Brunstedt, Göthilda Vilhelmina (swedish)

Database of Photographers (Sweden) (Nordiska museet)

Life role
Dataset owner
Nordiska museet (Museum) owns the information on this page
Contact information
digitaltmuseum@nordiskamuseet.se. Personuppgifter GDPR dataskydd@nordiskamuseet.se [sv]
License
Public Domain Dedication (CC0) applies to the information on this page and not any works/objects created by the actor
Last changed
22/06/2020 07:45:09
06/08/2022 01:59:46
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/04b4572c-ed0a-41a3-b665-8502c2132b71 | RDF/XML | JSON-LD
Name
Brunstedt, Göthilda Vilhelmina
Swedish

First name
Göthilda Vilhelmina
Swedish

Last name
Brunstedt
Swedish

Alternative name
Brunstedt, Göthilda Wilhelmina
Swedish

Dahlgren, Götilda Vilhelmina
Swedish

Birth
1828 , , Karlskrona kommun, Blekinge län [sv]

-Time
1828
-Place reference
, , Karlskrona kommun, Blekinge län [sv]
--Place (text)
Karlskrona kommun, Blekinge län
Swedish
Death
07/10/1922 Matteus församling (AB-län) (Församling) [sv], , Matteus, Stockholm stad, Stockholms län, Uppland [sv]

-Time
07/10/1922
-Place reference
Matteus församling (AB-län) (Församling) [sv], , Matteus, Stockholm stad, Stockholms län, Uppland [sv]
--Place (text)
Matteus, Stockholm stad, Stockholms län, Uppland
Swedish
Life role
-Life role
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish


Norwegian nynorsk
Gender
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

German

Biography

Göthilda Brunstedt var änka efter fotografen Carl Brunstedt 1871. Det året bodde hon intill Berzeli Park.

Swedish

Residence
, , Stockholms län [sv]

-Place reference
, , Stockholms län [sv]
--Place (text)
Stockholms län
Swedish
, , Näckströmsgatan 1, Stockholms stad [sv] 1871 1879
ca 1871 - 1879

-Place reference
, , Näckströmsgatan 1, Stockholms stad [sv]

--Place (text)
Näckströmsgatan 1, Stockholms stad
Swedish
-Timespan
1871 1879

--Earliest time
1871
--Latest time
1879
-Dating comment
ca 1871 - 1879
Swedish
, , Brunnsgränd 3 & 5, Stockholms stad [sv] 1879 1888
1879 - ca 1888

-Place reference
, , Brunnsgränd 3 & 5, Stockholms stad [sv]

--Place (text)
Brunnsgränd 3 & 5, Stockholms stad
Swedish
-Timespan
1879 1888

--Earliest time
1879
--Latest time
1888
-Dating comment
1879 - ca 1888
Swedish
Reference
Annan källa (Huvudkälla)
Swedish

SSA, SAK och Rotemansarkivet.
Swedish

Sveriges befolkning 1890. (Publikation)
Swedish

NFR
5001

-Id
5001
-System
NFR
DigitaltMuseum
021035591882

-Id
021035591882
-System
DigitaltMuseum
Editorial note
Enligt Bernhard Johanssons register: Stockholm Näckströmsgatan 1 daterat foto från 1870, Brunnsgränd 3, Skeppsbron daterade foton från 1880, 1885, 1890, 1901.
Swedish

Change note

Konverterad från Nationella fotografregistret (NFR) 2014-05-13

Swedish