Description
Helga Larsen (född Christensen), född 10 May 1891 in Holbæk (Holbæk, 4300, Danmark), död 11 maj,1938, Mexiko. Fru, bosatt i Mexiko. [sv]
Dataset owner
License
Public Domain Dedication (CC0) applies to the information on this page and not any works/objects created by the actor
Last changed
17/05/2019 09:03:10
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/01afe146-839a-4cad-a2e3-196e0f78728e | RDF/XML | JSON-LD
Name
Larsen, Helga
Swedish

First name
Ludovica Helga
Swedish

Last name
Larsen
Swedish

Alternative name
Christensen, Helga
Swedish

Description
Helga Larsen (född Christensen), född 10 May 1891 in Holbæk (Holbæk, 4300, Danmark), död 11 maj,1938, Mexiko. Fru, bosatt i Mexiko.
Swedish

Birth
10.05.1891

-Time
10.05.1891
Death
11.05.1938

-Time
11.05.1938
Gender
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Nationality

Norwegian bokmål

Swedish

Biography

Helga Larsen (född Christensen), född 10 May 1891 in Holbæk (Holbæk, 4300, Danmark), död 11 maj,1938, Mexiko. Fru, bosatt i Mexiko. Hon arbetade som sekreterare för den framstående maya-arkeologen Sylvanus G. Morley. Hon gifte sig och skilde sig men behöll namnet Larsen efter skilsmässan. Under den andra svenska mexikoexpeditionen 1934-1935 var hon delaktig tillsammans med systern Bodil. De båda har gett stora bidrag till samlingarna vid Etnografiska museet, Stockholm.
Dotter till Harald Leopold Christensen och Marie Wiggers. Syster till Bodil och Julie Henriette.

Swedish

Activity
Mexiko

-Place reference
Mexiko
--Place (text)
Mexiko
Swedish
Residence
Danmark

-Place reference
Danmark
--Place (text)
Danmark
Swedish
Syskon [sv]
Christensen, Bodil

-Heading
Syskon
Swedish

-Text
Christensen, Bodil
Swedish
Reference
Helga Larsen (1938) Obituary, Ethnos: Journal of Anthropology, 3:4-5, 141-142
Swedish

Carlotta-SMVK
1013671

-Id
1013671
-System
Carlotta-SMVK
DigitaltMuseum
021037461635
-Id
021037461635
-System
DigitaltMuseum