Knud Graah & Co (Selskap) [no]

Knud Graah & Co (norwegian bokmål)

Industribedrifter (Norsk Teknisk Museum) [no]

Description
Kjøpmannen Knud Graah etablerte et av landets første bomullsspinnerier i 1846 ved Beierbrua over Akerselva under navnet Vöiens Bomuldspinderie. To år tidligere hadde han og svogeren Niels O. Young kjøpt eiendommen. I starten ble det produsert pakkegarn, og antall spindler var 2376. Spinnemaskinene var importert fra Storbritannia. 10 år senere hadde fabrikken 150 ansatte. I 1859 ble spinneriet totalskadet av brann. Oluf Nicolai Roll tegnet en ny fabrikk, oppført i 1860, som fortsatt står. Det ... Kjøpmannen Knud Graah etablerte et av landets første bomullsspinnerier i 1846 ved Beierbrua over Akerselva under navnet Vöiens Bomuldspinderie. To år tidligere hadde han og svogeren Niels O. Young kjøpt eiendommen. I starten ble det produsert pakkegarn, og antall spindler var 2376. Spinnemaskinene var importert fra Storbritannia. 10 år senere hadde fabrikken 150 ansatte. I 1859 ble spinneriet totalskadet av brann. Oluf Nicolai Roll tegnet en ny fabrikk, oppført i 1860, som fortsatt står. Det nye spinneriet hadde 7600 spindler. I 1872 ble det bygget på en veveribygning for 40 vevstoler, og en kontorbygning. Fabrikken hadde 198 ansatte i 1875. I 1906 firmaet aksjeselskap under navnet AS Knud Graah & Co. I 1919 ble selskapet delt i to. Veveriet beholdt navnet, mens spinneriet fikk navnet Vøiens Bomullsspinneri. Spinneriet ble lagt ned i 1925, veveriet i 1955. [no]
Type
Dataset owner
Norsk Teknisk Museum (Museum) [no] owns the information on this page
License
Public Domain Dedication (CC0) applies to the information on this page and not any works/objects created by the actor
Last changed
13/11/2017 09:14:35
31/10/2020 05:06:38
Published
Status
Help

URI
http://kulturnav.org/011073f4-d4ea-418d-bc67-b37a2488c24c | RDF/XML | JSON-LD
Name
Knud Graah & Co
Norwegian bokmål

Alternative name
Nedre Vøien Bomuldsspinderi
Norwegian bokmål

Vøiens Bomuldsspinderie
Norwegian bokmål

Vøiens Bomullsspinneri
Norwegian bokmål

Description
Kjøpmannen Knud Graah etablerte et av landets første bomullsspinnerier i 1846 ved Beierbrua over Akerselva under navnet Vöiens Bomuldspinderie. To år tidligere hadde han og svogeren Niels O. Young kjøpt eiendommen. I starten ble det produsert pakkegarn, og antall spindler var 2376. Spinnemaskinene var importert fra Storbritannia. 10 år senere hadde fabrikken 150 ansatte. I 1859 ble spinneriet totalskadet av brann. Oluf Nicolai Roll tegnet en ny fabrikk, oppført i 1860, som fortsatt står. Det nye spinneriet hadde 7600 spindler. I 1872 ble det bygget på en veveribygning for 40 vevstoler, og en kontorbygning. Fabrikken hadde 198 ansatte i 1875. I 1906 firmaet aksjeselskap under navnet AS Knud Graah & Co. I 1919 ble selskapet delt i to. Veveriet beholdt navnet, mens spinneriet fikk navnet Vøiens Bomullsspinneri. Spinneriet ble lagt ned i 1925, veveriet i 1955.
Norwegian bokmål

Establishment
1846

-Time
1846
Termination
1955

-Time
1955
Type
English

Norwegian bokmål

Swedish

Coordinates
59.93068, 10.75665, - WGS 84 (EPSG:4326)

-Reference system

Norwegian bokmål


-Latitude (Northing)
59.93068
-Longitude (Easting)
10.75665
Activity
Tekstilindustri

-Type of activity
Tekstilindustri
Norwegian bokmål
-Other actor
Norwegian bokmål
-Other actor
Norwegian bokmål
Reference
Bruland, Kristine, British Technology & European Industrialization, Cambridge 1989.
Norwegian bokmål

Grieg, Sigurd, Norsk Tekstil, Bind 1 og 2, Oslo, 1948-1950.
Norwegian bokmål

Malmstrøm, Kari Hoel, Fabrikk og bolig ved Akerselva, Oslo 1982.
Norwegian bokmål

Web reference
-Text
Privatarkiv Vøiens Bomuldsspinderie
Norwegian bokmål
DigitaltMuseum
021167115610
-Id
021167115610
-System
DigitaltMuseum