Corps de garde (Stumholmen) [sv]

Corps de garde (Stumholmen) (swedish)

Karlskrona - Byggnader [sv]

Description
Vitt putsat stenhus i en våning med brant sadeltak. [sv]
Last changed
04/12/2018 10:29:34
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/da82f173-eaeb-4d73-977f-54ce11ef31b3 | RDF/XML | JSON-LD
Name
Corps de garde (Stumholmen)
Swedish

Alternative name
Vaktstugan
Swedish

Description
Vitt putsat stenhus i en våning med brant sadeltak.
Swedish

History

Byggnadsår är okänt. Byggnaden beskrivs 1781. Då fanns en förstuga, ett arrestrum, ett underofficersrum, ett rum för vaktmanskapet och ett rum för brandberedskap. Källaren nyttjades av kronobagaren. Byggnaden fungerade som bostad för häktets föreståndare under 1950-talet. Idag är det ett bostadshus med moderniserad inredning. Det är en av få bevarade vaktstugor i Sverige från 1700-talet.

Byggnaden förklarades 1992 som byggnadsminnesmärke.

Swedish

-Place
Geodata
56.16077, 15.59718,

-Reference system
-Latitude (Northing)
56.16077
-Longitude (Easting)
15.59718
-Text
Länsstyrelsen Blekinge. Byggnadsminnen, Corps de garde. Hämtad 2018-10-29.
Swedish