Andersson, Arvid (1762 - 1826) [sv]

Andersson, Arvid (swedish)

Personer i Nedre Norrland (Hälsinglands Museum) [sv]

Life role
Dataset owner
Hälsinglands Museum (Museum, Stiftelse) [sv] owns the information on this page
Last changed
11/02/2019 13:32:20
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/4c20eef5-9d40-452a-8b97-3124c691c16e | RDF/XML | JSON-LD
Name
Andersson, Arvid
Swedish

Alternative name
Arve i Stavsäter
Swedish

Birth
1762

-Time
1762
Death
1826

-Time
1826
Life role
-Life role
Norwegian bokmål

Swedish

Norwegian nynorsk

Note
Verksam som målare, murare och snickare.
Swedish

Reference
Assis, Anders, Ljusdals många allmogemålare och bygdeforskaren Carl Perssons källvärde, Hälsingerunor: en hembygdsbok 2016, 2015, s. 85f
Swedish