Axelsson, Adolfina Kristina (1844 - 1935) [sv]

Axelsson, Adolfina Kristina (swedish)

Database of Photographers (Sweden) (Nordiska museet [sv])

Life role
Dataset owner
Nordiska museet (Museum) [sv] owns the information on this page
Contact information
digitaltmuseum@nordiskamuseet.se. Personuppgifter GDPR dataskydd@nordiskamuseet.se [sv]
License
Public Domain Dedication (CC0) applies to the information on this page and not any works/objects created by the actor
Last changed
23/02/2015 10:51:53
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/ff63d87d-0ef9-4867-b133-8ccc87892f3b | RDF/XML | JSON-LD
Name
Axelsson, Adolfina Kristina
Swedish

First name
Adolfina Kristina
Swedish

Middle name
Kristina
Swedish

Last name
Axelsson
Swedish

Alternative name
Axelsson, Adolfina Christina
Swedish

Nilsdotter, Adolfina Christina
Swedish

Birth
11/06/1844 , , Västra Eneby församling, Östergötlands län [sv]

-Time
11/06/1844
-Place reference
, , Västra Eneby församling, Östergötlands län [sv]
--Place (text)
Västra Eneby församling, Östergötlands län
Swedish
Death
23/10/1935

-Time
23/10/1935
Life role
-Life role
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Dutch
Gender
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Biography

Adolfina Kristina Axelsson drev makens, Axel Wilhelm Robert Axelsson, fotorörelse vidare efter hans död 1891. Hennes engagemang i rörelsen under makens levnad är oklar.

Adolfina Axelsson växte upp i Östergötland, men inget tyder på att hon var verksam som fotograf i länet.

Swedish

-Other actor
Occupation
Photographer , , Skaraborgs län [sv]

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Dutch

-Place reference
, , Skaraborgs län [sv]
--Place (text)
Skaraborgs län
Swedish
Photographer , , Tidaholms kommun [sv]

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Dutch

-Place reference
, , Tidaholms kommun [sv]
--Place (text)
Tidaholms kommun
Swedish
Residence
, , Sundsvalls kommun, Västernorrlands län [sv] 1890 1896

-Place reference
, , Sundsvalls kommun, Västernorrlands län [sv]

--Place (text)
Sundsvalls kommun, Västernorrlands län
Swedish
-Timespan
1890 1896
--Earliest time
1890
--Latest time
1896
, , Helsingborgs kommun, Skåne län [sv] 1896 1898

-Place reference
, , Helsingborgs kommun, Skåne län [sv]

--Place (text)
Helsingborgs kommun, Skåne län
Swedish
-Timespan
1896 1898
--Earliest time
1896
--Latest time
1898
, , Tidaholms kommun, Västra Götalands län [sv] 1898

-Place reference
, , Tidaholms kommun, Västra Götalands län [sv]

--Place (text)
Tidaholms kommun, Västra Götalands län
Swedish
-Timespan
1898
--Earliest time
1898
Reference
Kyrkoarkiv över Västra Eneby och Värnamo
Swedish

Medlemsförteckning för Svenska fotografernas förbund 1901
Swedish

Sveriges befolkning 1900
Swedish

Sveriges dödbok 1901-2009
Swedish

NFR
5580

-Id
5580
-System
NFR
DigitaltMuseum
021035591594

-Id
021035591594
-System
DigitaltMuseum
Change note

Konverterad från Nationella fotografregistret (NFR) 2014-05-13

Swedish