Råberg, Wilhelm (1896 - 1996) [sv]

Råberg, Wilhelm (swedish)

Personer med anknytning till Världskulturmuseerna (Statens museer för världskultur) [sv]

Published
Status

URI
http://kulturnav.org/ff29eb3d-af2e-4580-8b06-bf821f8a2560 | RDF/XML | JSON-LD
Name
Råberg, Wilhelm
Swedish

First name
Wilhelm
Swedish

Middle name
August
Swedish

Other name
Råberg, Vilhelm [sv] -

-Name
Råberg, Vilhelm
Swedish
Birth
19/12/1896 Köping (Socken) [sv], ,

-Time
19/12/1896
-Place reference
Köping (Socken) [sv], ,
--Place
Death
18/03/1996 Köping (Kommun) [sv], ,

-Time
18/03/1996
-Place reference
Köping (Kommun) [sv], ,
--Place
Gender
Man
English

Norwegian bokmål

Man
Swedish

Estonian

Nationality
Swedish

Biography

August Wilhelm Råberg, född 19 december 1896, Köping, död 18 mars 1996, Köping, köpman.
Köpman Råberg företog sig en bilfärd från Algier, genom Sahara till Douala i Franska Kamerun 1952. Resa i Kamerun, Liberia, Sierra Leone m.m. hösten och vintern 1956-1957.

Swedish

Carlotta-SMVK
1025376
-Id
1025376
-System
Carlotta-SMVK