Otto, Karl Frederick (1860 - 1923) [no]

Otto, Karl Frederick (norwegian bokmål)

Afrikaregisteret: Nordiske personer i Afrika under kolonitiden (Norsk Maritimt Museum) [no]

Description
Norsk skipskaptein som tok tjeneste i Fristaten Kongo i 1896 og senere arbeidet for et konsesjonsselskap til 1923 [no]
Life role
Dataset owner
Norsk Maritimt Museum (Museum) [no] owns the information on this page
Contact information
espen.waehle@marmuseum.no [no]
License
Navngivelse (CC BY) [no] applies to the information on this page and not any works/objects created by the actor
Last changed
24/02/2022 14:00:17
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/fde8654c-9a1f-4d0d-83ea-f798d4b8e5e0 | RDF/XML | JSON-LD
Name
Otto, Karl Frederick
Norwegian bokmål

First name
Karl
Norwegian bokmål

Middle name
Frederick
Norwegian bokmål

Last name
Otto
Norwegian bokmål

Other name
Otto, Carl Fredrik

-Name
Otto, Carl Fredrik
Norwegian bokmål
Title
Sjømann

-Title
Sjømann
Norwegian bokmål
Skipskaptein

-Title
Skipskaptein
Norwegian bokmål
Description
Norsk skipskaptein som tok tjeneste i Fristaten Kongo i 1896 og senere arbeidet for et konsesjonsselskap til 1923
Norwegian bokmål

Birth
11/04/1860 Vanse (Befolket sted) [no], ,

-Time
11/04/1860
-Place reference
Vanse (Befolket sted) [no], ,
--Place
Norwegian bokmål
Death
16/02/1923 Democratic Republic of the Congo (Country), Léopoldville (Kinshasa) [no],

-Time
16/02/1923
-Place reference
Democratic Republic of the Congo (Country), Léopoldville (Kinshasa) [no],
--Specified
Léopoldville (Kinshasa)
Norwegian bokmål
Life role
-Life role
Norwegian bokmål

Swedish

Norwegian nynorsk
Biography

Norsk skipskaptein som tok tjeneste i Fristaten Kongo (EIC) fra 6. november 1896. I 1897 ble han forfremmet til Capitaine de steamer 3. klasse. Han tok permisjon fra 12. oktober 1899 og returnerte 16. mai 1900 som Capitaine de steamer 2. klasse. I denne perioden seilte han både på Kasai og Kongo-floden. I 1902 ble han utnevnt til kaptein av 1. klasse. Permisjon fra juni 1903 til 28. januar 1904. Fra 20. mars 1904 ble han ansvarlig for å etablere fyr mellom La Romée og Stanleyville (Kisangani). Den 14. januar 1907 tok han permisjon. Deretter var han i flere perioder i Kongo for konsesjonsselskapet Compagnie de Kasai. Med 27 år i Kongo var han en meget erfaren sjømann. Han døde i Léopoldville (Kinshasa) i 1923. I tillegg til de seks navngitte fartøyene han var kaptein på var han også på en lekter. Det var flere lektere på Kongofloden som kun var navngitt som Lekter, "Remorquer", og romertall.

Norwegian bokmål

Activity
Democratic Republic of the Congo (Country), Fristaten Kongo, Belgisk Kongo [no],

-Place reference
Democratic Republic of the Congo (Country), Fristaten Kongo, Belgisk Kongo [no],
--Specified
Fristaten Kongo, Belgisk Kongo
Norwegian bokmål
Reference
Coosemans, Marthe. 1958. ‘Otto (Karl Frederick)’. In Biographie Colonial Belge, 5:col. 660-661. Bruxelles: Académie Royale des Sciences Coloniales.
Norwegian bokmål

Godøy, Bjørn. 2010. Solskinn og død. Nordmenn i Kong Leopolds Kongo. Oslo: Spartacus
Norwegian bokmål

Harms, Robert W. 1975. ‘The End of Red Rubber: A Reassessment’. African Economic History. 16 (1): 73–88.
Norwegian bokmål

Jenssen-Tusch, Harald. 1902. Skandinaver i Congo. Svenske, norske og danske mænds og kvinders virksomhed i den uavfhengige Congostat. København: Gyldendalske Boghandel - Nordisk Forlag, s. 389-90, 428, 447, 603
Norwegian bokmål

Jæger, Alexander. 2020. «‘I Civilisationens Navn!’ Om norske avisers dekning av Fristaten Kongo, norske kongofarere og den internasjonale humanitære debatten, 1900-1908». Masteroppgave i historie ved Institutt for arkeologi, konservering og historie, IAKH, Oslo: Universitetet i Oslo, s. 51-52
Norwegian bokmål

Les archives africaines, Ministère belge des affaires étrangères, RM 1858 (867) D808 (1239) D11.138 (K2112)
Norwegian bokmål

Riksarkivet, Utenriksdepartementet: Eske 4692 serie K, 09/23 Belgia-Norge. G.kons. i Antwerpern. Anmodn. Meddelelse om Carl F. Ottos død i Léopoldville, Belgisk Kongo. 1923 11.09 – 1924 04.02
Norwegian bokmål

Tygesen, Peter, og Espen Wæhle. 2007. Kongospor: Norden i Kongo, Kongo i Norden. Oslo: Universitetets Kulturhistoriske Museer.
Norwegian bokmål

Wæhle, Espen. 2019. «Kolonialismens dampende fartøy i Kongostaten». I Mennesket og Havet, 73–98. Årbok for Norsk Maritimt Museum 2019. Oslo: Norsk Maritimt Museum.
Norwegian bokmål

Web reference
-Text
Omtale i belgisk koloni-biografi
Norwegian bokmål
Norwegian bokmål

-Text
Oppføring i Digitalarkivet
Norwegian bokmål
DigitaltMuseum
021038374324
-Id
021038374324
-System
DigitaltMuseum