Andersson, Hjalmar (1874 - 1954) [sv]

Andersson, Hjalmar (swedish)

Database of Photographers (Sweden) (Nordiska museet [sv])

Life role
Dataset owner
Nordiska museet (Museum) [sv] owns the information on this page
Contact information
digitaltmuseum@nordiskamuseet.se. Personuppgifter GDPR dataskydd@nordiskamuseet.se [sv]
License
Public Domain Dedication (CC0) applies to the information on this page and not any works/objects created by the actor
Last changed
09/01/2015 20:54:24
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/f928a897-0906-4b64-83bb-9f3c532d45ef | RDF/XML | JSON-LD
Name
Andersson, Hjalmar
Swedish

First name
Hjalmar
Swedish

Last name
Andersson
Swedish

Alternative name
Andersson, Oscar Hjalmar
Swedish

Birth
23/01/1874 Hallsberg, Örebro län

-Time
23/01/1874
-Place reference
Hallsberg, Örebro län
--Place (text)
Hallsberg, Örebro län
Swedish
Death
14/12/1954 Hällestad, Östergötlands län

-Time
14/12/1954
-Place reference
Hällestad, Östergötlands län
--Place (text)
Hällestad, Östergötlands län
Swedish
Life role
-Life role
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Dutch
Gender
Man
English

Norwegian bokmål

Man
Swedish

Estonian

Biography

Hjalmar Andersson föddes på ägor till Hallsbergs station i november 1874. Fadern var sadelmakare. Familjen flyttade kort efter sonens födelse och bosatte i Södra Sanna, Kumla församling. Efter en kort tid åter i Hallsberg, flyttade familjen till Hällestad församling i Östergötland. Hjalmar var då sju år.

Måhända alltför tidigt i Hjalmars liv för att bli inspirerad, är det ändå värt att notera att familjen bodde grannar under sin tid i Södra Sanna med fotografen Karl Johan Ström och Josef Röding, som sedermera blev en framgångsrik fotograf i Filipstad med filial bl.a. i Linköping.

I Hällestads kyrkoarkiv står Hjalmar titulerad som målare. Icke för ty är han välkänd som fotograf i Hällestad med omnejd. Hans fotografier har även tryckts som vykort, bl.a. en vy mot Hällestads nya kyrka, uppförd 1895.

Enligt dotter Berna började hennes far att fotografera redan vid 13 års ålder.

Swedish

Occupation
Photographer Östergötlands län

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Dutch

-Place reference
Östergötlands län
--Place (text)
Östergötlands län
Swedish
Photographer 1889 1954 Hällestad, Östergötlands län
ca 1889 - ca 1954

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Dutch

-Timespan
1889 1954

--Earliest time
1889
--Latest time
1954
-Dating comment
ca 1889 - ca 1954
Swedish

-Place reference
Hällestad, Östergötlands län
--Place (text)
Hällestad, Östergötlands län
Swedish
Reference
Kyrkoarkiv över Hallberg, Kumla och Hällestad församlingar.
Swedish

Svensk dödbok 1901-2009. (Huvudkälla)
Swedish

NFR
7239

-Id
7239
-System
NFR
DigitaltMuseum
021035591479

-Id
021035591479
-System
DigitaltMuseum
Editorial note
Enligt hörsägen har det mesta av Hjalmar Anderssons fotografiska kvarlåtenskap förkommit. Tjällmo hembygdsförening har dock i ägo en samling plåtar.
Swedish

Change note

Konverterad från Nationella fotografregistret (NFR) 2014-05-13

Swedish