Wadström, Jan (1939 - ) [sv]

Wadström, Jan (swedish)

Database of Photographers (Sweden) (Nordiska museet)

Description
Arbetade som Fotograf på Örebro kuriren från 1959-08-28 till 1978.
Arbetade som fotograf på Folkbladet i Norrköping 1978-1984. [sv]
Life role
Dataset owner
Nordiska museet (Museum) owns the information on this page
Contact information
digitaltmuseum@nordiskamuseet.se. Personuppgifter GDPR dataskydd@nordiskamuseet.se [sv]
Last changed
06/04/2017 10:58:15
02/07/2022 02:13:08
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/f5fa1586-78de-4408-b4e1-a01076bdeff2 | RDF/XML | JSON-LD
Name
Wadström, Jan
Swedish

First name
Jan
Swedish

Last name
Wadström
Swedish

Alternative name
Larsson, Jan före 1965
Swedish

Description
Arbetade som Fotograf på Örebro kuriren från 1959-08-28 till 1978.
Arbetade som fotograf på Folkbladet i Norrköping 1978-1984.
Swedish

Birth
25/07/1939

-Time
25/07/1939
Life role
-Life role
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish


Norwegian nynorsk
Gender
Man
English

Norwegian bokmål

Man
Swedish

Estonian

German

Nationality
Swedish

Biography

Lärde sig fotografera hos sin far Karl-Erik Larsson som jobbade på hasselblads labb i Norrköping. Började sedan som Fotograf på Örebro kuriren i Örebro 1959. Fram till 1978 då han började på Folkbladet i Norrköping. Där var han verksam till 1984.

Swedish

Has works/objects at
-Organization/collection
DigitaltMuseum
021036805606
-Id
021036805606
-System
DigitaltMuseum