Amundsen, Jens Edvard (1846? - 1918?) [sv]

Amundsen, Jens Edvard (swedish)

Personer med anknytning till Världskulturmuseerna (Statens museer för världskultur) [sv]

Description
Jens Edvard Amundsen, född 31 oktober 1846, Halden, Halden, Østfold, Norge, död 19 maj 1918, Halden, Halden, Østfold, sjökapten. Han var kapten för barken "Borghild" (Fredrikshald) (www. [sv]
Dataset owner
License
Public Domain Dedication (CC0) applies to the information on this page and not any works/objects created by the actor
Last changed
21/01/2018 11:23:32
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/f5c83d20-0f0f-4a97-b499-4dc177b35e26 | RDF/XML | JSON-LD
Name
Amundsen, Jens Edvard
Swedish

First name
Jens Evard
Swedish

Last name
Amundsen
Swedish

Alternative name
J. Amundsen
Swedish

Title
sjökapten

-Title
sjökapten
Swedish
Description
Jens Edvard Amundsen, född 31 oktober 1846, Halden, Halden, Østfold, Norge, död 19 maj 1918, Halden, Halden, Østfold, sjökapten. Han var kapten för barken "Borghild" (Fredrikshald) (www.
Swedish

Birth
31.10.1846?

-Time
31.10.1846?
Death
19.05.1918?

-Time
19.05.1918?
Biography

Jens Edvard Amundsen, född 31 oktober 1846, Halden, Halden, Østfold, Norge, död 19 maj 1918, Halden, Halden, Østfold, sjökapten. Han var kapten för barken "Borghild" (Fredrikshald) (www.sjohistorie.no) då den passerade vulkanen Krakataus (mellan Java och Sumatra, Indonesien) utbrott i augusti 1883. På väg hem till Norge passerade man Lissabon där Amundsen träffade Stolpe och överlämnade gåvor, bland annat aska från vulkanen (Erikson 2015) samt samlingar från Nya Hebriderna (Vanuatu). Son till Johannes Amundsen och Elise Cathrine Amundsen. Gift med Olga Mathilde Kirstine Kamilla Amundsen. Fader till Charles Othilius Amundsen. (www.geni.com) Jens Edvard kjöpte 1881 gården Tomta där Roald Amundsen föddes och som sedan blev museum. Han köpte den av sin farbror (Roalds far) Jens Amundsen (www.oddmarthinsen.no 2016-08-25).

Swedish

Note
Anges endast som "J. Amundsen" i generalkatalogen, Etnografiska museet. I databasen hade det ändrats till "Jörgen Amundsen (jr)" 2013 men det framkom inte vad som var källan, uppgiften måste vara felaktig. 2016-08-26/MJ
Swedish

Reference
Erikson, Bo G. (2015). Kungen av Birka: Hjalmar Stolpe arkeolog och etnograf : en biografi. Stockholm: Atlantis
Swedish

Swedish

Carlotta-SMVK
1173069

-Id
1173069
-System
Carlotta-SMVK
DigitaltMuseum
021037460868
-Id
021037460868
-System
DigitaltMuseum