Tangens Gardinfabrikk (Tekstilindustri) [no]

Tangens Gardinfabrikk (norwegian bokmål)

Industribedrifter (Norsk Teknisk Museum) [no]

Description
Gardinfabrikk grunnlagt på Nygårdstangen i Bergen av kjøpmann A.F. Simonsen (1849-1929) som den første gardinfabrikken i Noreg i 1881. Fabrikken gjekk konkurs allereie i 1883, og kjøpmann C. Sundt overtok gardinfabrikken og overlet den til sonen Christian Sundt jr. (1860-1938). Han dreiv fabrikken i nokre år under namnet Tangens Gardinveveri. Halfdan Wiberg var tilsett som mønsterteiknar i 1885-1932.

Frå 1890 vart fabrikken aksjeselskap under namnet Skandinavisk Aktie Tyllgardinfabrikk. Chr....
Gardinfabrikk grunnlagt på Nygårdstangen i Bergen av kjøpmann A.F. Simonsen (1849-1929) som den første gardinfabrikken i Noreg i 1881. Fabrikken gjekk konkurs allereie i 1883, og kjøpmann C. Sundt overtok gardinfabrikken og overlet den til sonen Christian Sundt jr. (1860-1938). Han dreiv fabrikken i nokre år under namnet Tangens Gardinveveri. Halfdan Wiberg var tilsett som mønsterteiknar i 1885-1932.

Frå 1890 vart fabrikken aksjeselskap under namnet Skandinavisk Aktie Tyllgardinfabrikk. Chr. Sundt og tyske Theodor Lindenhein sat i leiinga. I 1892 blei Lindenhein avløyst av Christian Hasselbach frå København som direktør, medan Sundt hadde den tekniske leiinga. Drifta vart nedlagt i 1972, men ein kan enno skimte fabrikknamnet på mursteinsbygningen i Lars Hilles gate, som no husar Fretex. [nn]
Dataset owner
Norsk Teknisk Museum (Museum) [no] owns the information on this page
License
Public Domain Dedication (CC0) applies to the information on this page and not any works/objects created by the actor
Last changed
22/07/2020 08:32:36
26/09/2020 11:15:08
Published
Status
Help

URI
http://kulturnav.org/f5abe9a8-562e-4f2a-9fbb-f50a224f0693 | RDF/XML | JSON-LD
Name
Tangens Gardinfabrikk
Norwegian bokmål

Alternative name
Skandinavisk Aktie Tyllgarnfabrik
Norwegian bokmål

Description
Gardinfabrikk grunnlagt på Nygårdstangen i Bergen av kjøpmann A.F. Simonsen (1849-1929) som den første gardinfabrikken i Noreg i 1881. Fabrikken gjekk konkurs allereie i 1883, og kjøpmann C. Sundt overtok gardinfabrikken og overlet den til sonen Christian Sundt jr. (1860-1938). Han dreiv fabrikken i nokre år under namnet Tangens Gardinveveri. Halfdan Wiberg var tilsett som mønsterteiknar i 1885-1932.

Frå 1890 vart fabrikken aksjeselskap under namnet Skandinavisk Aktie Tyllgardinfabrikk. Chr. Sundt og tyske Theodor Lindenhein sat i leiinga. I 1892 blei Lindenhein avløyst av Christian Hasselbach frå København som direktør, medan Sundt hadde den tekniske leiinga. Drifta vart nedlagt i 1972, men ein kan enno skimte fabrikknamnet på mursteinsbygningen i Lars Hilles gate, som no husar Fretex.
Norwegian nynorsk

Establishment
1880

-Time
1880
Termination
1972

-Time
1972
Type

Norwegian bokmål

Swedish

Coordinates
60.38888, 5.33009, - WGS 84 (EPSG:4326)

-Reference system

Norwegian bokmål


-Latitude (Northing)
60.38888
-Longitude (Easting)
5.33009
Activity
Tekstilindustri

-Type of activity
Tekstilindustri
Norwegian bokmål
-Other actor
-Other actor
Norwegian bokmål

Norwegian nynorsk
DigitaltMuseum
021167025114
-Id
021167025114
-System
DigitaltMuseum