Byqvist, Signe Otilia (1880 - 1918) [sv]

Byqvist, Signe Otilia (swedish)

Database of Photographers (Sweden) (Nordiska museet)

Description
Signe Byqvist (1880-1918) var verksam som fotograf i Malmberget i Lappland. Hon var innehavare av Firma Signe Byqvist, etablerad den 1 oktober 1906. [sv]
Life role
Dataset owner
Nordiska museet (Museum) owns the information on this page
Contact information
digitaltmuseum@nordiskamuseet.se. Personuppgifter GDPR dataskydd@nordiskamuseet.se [sv]
License
Public Domain Dedication (CC0) applies to the information on this page and not any works/objects created by the actor
Last changed
02/02/2021 13:36:59
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/f4a11219-3530-421c-b358-6ec052262c06 | RDF/XML | JSON-LD
Name
Byqvist, Signe Otilia
Swedish

First name
Signe Ottilia
Swedish

Last name
Byqvist
Swedish

Other name
Rosdahl, Signe Ottilia Namn som gift

-Name
Rosdahl, Signe Ottilia
Swedish

-Specified
Namn som gift
Swedish
Description
Signe Byqvist (1880-1918) var verksam som fotograf i Malmberget i Lappland. Hon var innehavare av Firma Signe Byqvist, etablerad den 1 oktober 1906.
Swedish

Birth
12/12/1880 , , Kumla församling, Kumla kommun, Örebro län, Närke [sv]

-Time
12/12/1880
-Place reference
, , Kumla församling, Kumla kommun, Örebro län, Närke [sv]
--Place (text)
Kumla församling, Kumla kommun, Örebro län, Närke
Swedish
Death
30/10/1918 , Malmbergets församling, Gällivare kommun, Norrbottens län, Lappland [sv],

-Time
30/10/1918
-Place reference
, Malmbergets församling, Gällivare kommun, Norrbottens län, Lappland [sv],
--Specified
Malmbergets församling, Gällivare kommun, Norrbottens län, Lappland
Swedish
Life role
-Life role
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish


Norwegian nynorsk
Gender
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

German

Biography

Signe Byqvist (1880-1918) var verksam som fotograf i Malmberget i Lappland. Hon var innehavare av Firma Signe Byqvist, etablerad den 1 oktober 1906.

Swedish

Sibling of
Related to
Innehavare var Ester Byqvist, fotograf i Karlshamn.

-Other actor
-Description
Innehavare var Ester Byqvist, fotograf i Karlshamn.
Swedish
Occupation
Photographer , , Malmberget, Gällivare kommun, Norrbottens län, Lappland [sv]

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish


Norwegian nynorsk

-Place reference
, , Malmberget, Gällivare kommun, Norrbottens län, Lappland [sv]
--Place (text)
Malmberget, Gällivare kommun, Norrbottens län, Lappland
Swedish
Reference
Sveriges dödbok 1860-2017
Swedish

-Text
Förteckning öfver Sveriges Fotografer. 1911
Swedish
NFR
4712

-Id
4712
-System
NFR
DigitaltMuseum
021035591894

-Id
021035591894
-System
DigitaltMuseum
Editorial note
Enligt Bernhard Johansons fotografregister: Malmberget daterat foto från 1911.
Swedish

Change note

Konverterad från Nationella fotografregistret (NFR) 2014-05-13

Swedish