Olsen, Karl (1854 - 1888) [no]

Olsen, Karl (norwegian bokmål)

Afrikaregisteret (Norsk Maritimt Museum) [no]

Description
Norsk skipskaptein som fra 1883 ble engasjert til tjeneste i koloniprosjektet som resulterte i Fristaten Kongo. [no]
Life role
Dataset owner
Norsk Maritimt Museum (Museum) [no] owns the information on this page
Contact information
espen.waehle@marmuseum.no [no]
License
Navngivelse-Ikkekommersiell-Del på samme vilkår (CC BY-NC-SA) [no] applies to the information on this page and not any works/objects created by the actor
Last changed
07/11/2020 10:58:10
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/f4716339-3dfe-45f2-a610-f2d3e2922e61 | RDF/XML | JSON-LD
Name
Olsen, Karl
Norwegian bokmål

First name
Charles
Norwegian bokmål

Last name
Olsen
Norwegian bokmål

Other name
Olsen, Karl [no] -

-Name
Olsen, Karl
Norwegian bokmål
Title
Sjømann

-Title
Sjømann
Norwegian bokmål
Skipskaptein

-Title
Skipskaptein
Norwegian bokmål
Description
Norsk skipskaptein som fra 1883 ble engasjert til tjeneste i koloniprosjektet som resulterte i Fristaten Kongo.
Norwegian bokmål

Birth
11/10/1854

-Time
11/10/1854
Death
06/09/1888

-Time
06/09/1888
Life role
-Life role
Norwegian bokmål

Swedish

Norwegian nynorsk
Gender
Man
English

Norwegian bokmål

Man
Swedish

Estonian

Nationality

Norwegian bokmål

Swedish

Biography

Norsk sjømann og sjøkaptein som fra 1. oktober 1883 ble engasjert til tjeneste i assosiasjonen som ledet frem til Fristaten Kongo (EIC). Han fikk ansvar for å transportere den lille damperen Stanley fra nedre deler av Kongofloden over land langs Kataraktene til Øvrefloden ved Léopoldville (Kinshasa). Han ble ansatt av Association Internationale du Congo (AIC), som var Kong Leopold II’s personlige verktøy i bestrebelsene på å sikre kontrollen over Kongobassenget. Dampbåten var skipet til Kongo i deler og det var et svare strev for de mange kongoleserne, som var karavanebærere, å frakte båtdelene karavaneveien, som H M Stanley hadde anlagt. Først i slutten av 1885 ble "Stanley" sjøsatt på Øvrefloden. Olsen seilte også som kaptein på "Stanley "til Kasai og til Stanley Falls (Kisangani). Etter dette reparerte han hvalbåter i Léopoldville. Han tok permisjon fra 17. august 1886, da hadde han steget til kaptein av andre klasse. Olsen var tilbake i Kongo 22. mars 1887, denne gang i Kongostatens tjeneste. Han ble tilknyttet transporten av damperen "Ville de Bruxelles" til Øvrefloden og var kaptein på denne på adskillige reiser mellom Léopoldville (Kinshasa) og Stanleyville (Kisangani). Han ble såret ved en trefning i Kataraktene, men det var malaria som tok livet av ham. Han døde i Léopoldville bare 34 år gammel og ble begravet på Cimitière des Pioneers, Ngalima, Kinshasa. Olsen het opprinnelig Karl, men endret navnet til Charles. Han var den tredje kjente nordmann i Kongo og den første tilknyttet koloniseringsfremstøtene.

Norwegian bokmål

Activity
Democratic Republic of the Congo (Country), Association Internationale du Congo, Fristaten Kongo [no],

-Place reference
Democratic Republic of the Congo (Country), Association Internationale du Congo, Fristaten Kongo [no],
--Specified
Association Internationale du Congo, Fristaten Kongo
Norwegian bokmål
01/10/1883 17/08/1886
1. term

-Timespan
01/10/1883 17/08/1886

--Earliest time
01/10/1883
--Latest time
17/08/1886
-Dating comment
1. term
Norwegian bokmål
22/03/1887 06/09/1888
2. term, død i Kongo

-Timespan
22/03/1887 06/09/1888

--Earliest time
22/03/1887
--Latest time
06/09/1888
-Dating comment
2. term, død i Kongo
Norwegian bokmål
Actor in
Reference
Bergens Adressecontoirs Efterretninger. 1887. ‘Om Vor Landsmand Karl Olsen’, 22 February 1887.
Norwegian bokmål

Coosemans, Marthe. 1951. ‘Olsen (Charles [Karl])’. In Biographie Colonial Belge, 2:col. 743-745. Bruxelles: Académie Royale des Sciences Coloniales, s. 78
Norwegian bokmål

Godøy, Bjørn. 2010. Solskinn og død. Nordmenn i Kong Leopolds Kongo. Oslo: Spartacus
Norwegian bokmål

Håndskriftsamlingen, Nasjonalbiblioteket, Oslo: NBO Ms.fol. 2588 1939 –1946, Korrespondanse Meddelelser 8/1948
Norwegian bokmål

Jenssen-Tusch, Harald. 1902. Skandinaver i Congo. Svenske, norske og danske mænds og kvinders virksomhed i den uavfhengige Congostat. København: Gyldendalske Boghandel - Nordisk Forlag, s. 14, 186-87*, 307, 352, 379, 397, *: angir foto
Norwegian bokmål

Les archives africaines, Ministère belge des affaires étrangères, RM 257 (864), N
Norwegian bokmål

Maere d’Aertrycke, Thierry de. 1960. ‘Les officiers scandinaves au service de l’Etat Independant du Congo et du Congo Belge’. Bulletin Militaire 99 (Février): 62–99.
Norwegian bokmål

Pagels, G., P. Möller, and E. Gleerup. 1887. Tre år i Kongo, skildringer af ... Stockholm: Nordstedts, s. 110
Norwegian bokmål

Terlinden, Charles, Louis Valcke, and Charles Pergamen. 1930. A nos héros coloniaux morts pour la civilisation (1876-1908). Bruxelles: Ligue du Souvenir congolais, s. 78
Norwegian bokmål

Tygesen, Peter, og Espen Wæhle. 2007. Kongospor: Norden i Kongo, Kongo i Norden. Oslo: Universitetets Kulturhistoriske Museer.
Norwegian bokmål

Wæhle, Espen. 2019. ‘Kolonialismens dampende fartøy på Kongofloden’. In Mennesket og havet. Årbok for Norsk Maritimt Museum 2019. Oslo: Norsk Maritimt Museum.
Norwegian bokmål

Web reference
-Text
Omtale i belgisk koloni-biografi
Norwegian bokmål
Norwegian bokmål

-Text
Oppføring i Digitalarkivet
Norwegian bokmål
DigitaltMuseum
021038370740
-Id
021038370740
-System
DigitaltMuseum