Källman, David Frithiof (1868 - 1936) [sv]

Källman, David Frithiof (swedish)

Database of Photographers (Sweden) (Nordiska museet [sv])

Description
David Fritiof Källman (1868-1936) etablerade den 1 april 1896 firman D. F. Källman i Karlskrona. Troligen var det en period vid tiden strax därefter som han var verksam som fotograf i Norrköping. Han var också verksam som fotograf i Borås, Göteborg, Emmaboda, Viby i Närke, samt Karlskrona. D. F. Källman var Kunglig hovfotograf. [sv]
Life role
Dataset owner
Nordiska museet (Museum) [sv] owns the information on this page
Contact information
digitaltmuseum@nordiskamuseet.se. Personuppgifter GDPR dataskydd@nordiskamuseet.se [sv]
License
Public Domain Dedication (CC0) applies to the information on this page and not any works/objects created by the actor
Last changed
14/06/2017 15:32:50
17/10/2020 03:59:20
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/f2e49eb3-1183-4f0e-b394-73fdaf824199 | RDF/XML | JSON-LD
Name
Källman, David Frithiof
Swedish

First name
David Frithiof
Swedish

Last name
Källman
Swedish

Alternative name
Källman, D. F.
Swedish

Description
David Fritiof Källman (1868-1936) etablerade den 1 april 1896 firman D. F. Källman i Karlskrona. Troligen var det en period vid tiden strax därefter som han var verksam som fotograf i Norrköping. Han var också verksam som fotograf i Borås, Göteborg, Emmaboda, Viby i Närke, samt Karlskrona. D. F. Källman var Kunglig hovfotograf.
Swedish

Birth
27/12/1868 Motala, Motala kommun, Östergötlands län

-Time
27/12/1868
-Place reference
Motala, Motala kommun, Östergötlands län
--Place (text)
Motala, Motala kommun, Östergötlands län
Swedish
Death
01/12/1936 Loke 13, Karlskrona stadsförsamling, Karlskrona kommun, Blekinge län

-Time
01/12/1936
-Place reference
Loke 13, Karlskrona stadsförsamling, Karlskrona kommun, Blekinge län
--Place (text)
Loke 13, Karlskrona stadsförsamling, Karlskrona kommun, Blekinge län
Swedish
Life role
-Life role
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Dutch
Gender
Man
English

Norwegian bokmål

Man
Swedish

Estonian

Biography

David Fritiof Källman (1868-1936) etablerade den 1 april 1896 firman D. F. Källman i Karlskrona. Troligen var det en period vid tiden strax därefter som han var verksam som fotograf i Norrköping.

Från 1896 eller 1899 bedrev han fotografverksamhet på Södra Kyrkogatan 19 i Borås. D. F. Källman kom som fotograf till Göteborg den 18 oktober 1900. Omkring 1900 hade han filial i Emmaboda. I mars året därpå flyttade han till Viby i Närke. 1911 förestod Källman en ateljé på Ronnebygatan 36 och 49 i Karlskrona. Ateljén fanns kvar 1915.

D. F. Källman var Kunglig hovfotograf.

Swedish

Occupation
Photographer Ronnebygatan 36 och 49, Karlskrona, Karlskrona kommun, Blekinge län

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Dutch

-Place reference
Ronnebygatan 36 och 49, Karlskrona, Karlskrona kommun, Blekinge län
--Place (text)
Ronnebygatan 36 och 49, Karlskrona, Karlskrona kommun, Blekinge län
Swedish
Photographer Karlshamns kommun, Blekinge län. Filial

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Dutch

-Place reference
Karlshamns kommun, Blekinge län. Filial
--Place (text)
Karlshamns kommun, Blekinge län. Filial
Swedish
Photographer Göteborgs kommun, Västra Götalands län

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Dutch

-Place reference
Göteborgs kommun, Västra Götalands län
--Place (text)
Göteborgs kommun, Västra Götalands län
Swedish
Photographer Södra Kyrkogatan 19, Borås, Borås kommun, Västra Götalands län

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Dutch

-Place reference
Södra Kyrkogatan 19, Borås, Borås kommun, Västra Götalands län
--Place (text)
Södra Kyrkogatan 19, Borås, Borås kommun, Västra Götalands län
Swedish
Photographer 1900 Kv. Bron, S:a Strömsg. 1, Norrköpings kommun, Östergötlands län
ca 1900 -

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Dutch

-Timespan
1900

--Earliest time
1900
-Dating comment
ca 1900 -
Swedish

-Place reference
Kv. Bron, S:a Strömsg. 1, Norrköpings kommun, Östergötlands län
--Place (text)
Kv. Bron, S:a Strömsg. 1, Norrköpings kommun, Östergötlands län
Swedish
Photographer 1900 Emmaboda, Emmaboda kommun, Kalmar län. Filial
Cirka 1900

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Dutch

-Timespan
1900

--Earliest time
1900
-Dating comment
Cirka 1900
Swedish

-Place reference
Emmaboda, Emmaboda kommun, Kalmar län. Filial
--Place (text)
Emmaboda, Emmaboda kommun, Kalmar län. Filial
Swedish
Has works/objects at
-Organization/collection
Swedish
-Organization/collection
Reference
Bernhard Johansons fotografregister
Swedish

Förteckning öfver Sveriges Fotografer. 1899
Swedish

Kungliga bibliotekets porträttfotografregister
Swedish

Sveriges dödbok 1901-2009
Swedish

Sveriges dödbok 1901-2013
Swedish

-Text
Förteckning öfver Sveriges fotografer. 1911
Swedish
NFR
4392

-Id
4392
-System
NFR
DigitaltMuseum
021035592939

-Id
021035592939
-System
DigitaltMuseum
Editorial note
Enligt Bernhard Johansons fotografregister: I Porträttfynd finns fotografier från Borås, Göteborg, Karlskrona och Karlshamn från perioden 1899-1915 identifierade.
Swedish

Change note

Konverterad från Nationella fotografregistret (NFR) 2014-05-13

Swedish