Thån, Johannes Hartvig (1882 - 1956) [no]

Thån, Johannes Hartvig (norwegian bokmål)

Afrikaregisteret (Norsk Maritimt Museum) [no]

Description
Norsk sjøoffiser som tjenestegjorde i Fristaten Kongo og Belgisk Kongo i 19 år fra 1905 til 1924, formann for Norske Kongoveteraners Forening. [no]
Life role
Dataset owner
Norsk Maritimt Museum (Museum) [no] owns the information on this page
Contact information
espen.waehle@marmuseum.no [no]
License
Navngivelse-Ikkekommersiell-Del på samme vilkår (CC BY-NC-SA) [no] applies to the information on this page and not any works/objects created by the actor
Last changed
05/10/2021 07:56:23
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/f1807c6c-89b3-4e16-a27e-af3bf3ae0d5e | RDF/XML | JSON-LD
Name
Thån, Johannes Hartvig
Norwegian bokmål

First name
Johannes
Norwegian bokmål

Middle name
Hartvig
Norwegian bokmål

Last name
Thån
Norwegian bokmål

Other name
Fredriksen, Johannes Hartvig [no] - Thån, Johannes Hartvig Fredrikssen [no]

-Name
Fredriksen, Johannes Hartvig
Norwegian bokmål

-Specified
Thån, Johannes Hartvig Fredrikssen
Norwegian bokmål
Title
Formann

-Title
Formann
Norwegian bokmål
Forretningsmann

-Title
Forretningsmann
Norwegian bokmål
Sjøoffiser/offiser fra Kystartilleriet

-Title
Sjøoffiser/offiser fra Kystartilleriet
Norwegian bokmål
Description
Norsk sjøoffiser som tjenestegjorde i Fristaten Kongo og Belgisk Kongo i 19 år fra 1905 til 1924, formann for Norske Kongoveteraners Forening.
Norwegian bokmål

Birth
05/02/1882 Sarpsborg (By) [no], ,

-Time
05/02/1882
-Place reference
Sarpsborg (By) [no], ,
--Place
Norwegian bokmål
Death
20/04/1956

-Time
20/04/1956
Life role
-Life role

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish
Gender
Man
English

Norwegian bokmål

Man
Swedish

Estonian

Nationality

Norwegian bokmål

Swedish

Biography

Norsk sjøoffiser som tjenestegjorde i Fristaten Kongo (EIC) og Belgisk Kongo i 19 år fra 1905 til 1926. Thån tok kolonikurset i Brussell i 1905. Thån deltok i Første Verdenskrig i Afrika som bataljonssjef. Han var formann for Norske Kongoveteraners Forening. Tildelt Kongostjernen med gull og tre striper og Leopoldordenen, Løveordnen, Kronens orden, minnemedalje for Afrikakampanjen i sølv, Seiersmedaljen, Medaljen for krigen 1914-1918. J. Schiøtz oppgir at han var utdannet i Fæstningsartilleriet (kystartilleriet, som ikke var en del av Sjøforsvaret før i 1933).

Norwegian bokmål

-Other actor
-Specification
formann
Norwegian bokmål

-Timespan
1947 1956
--Earliest time
1947
--Latest time
1956
-Other actor
Norwegian bokmål

-Specification
Far
Norwegian bokmål
-Other actor
Norwegian bokmål

-Specification
Ektefelle
Norwegian bokmål
Activity
Democratic Republic of the Congo (Country), Belgisk Kongo [no],

-Place reference
Democratic Republic of the Congo (Country), Belgisk Kongo [no],
Tanzania (Country), Tysk Øst-Afrika [no],

-Place reference
Tanzania (Country), Tysk Øst-Afrika [no],
--Place

Swedish

Norwegian nynorsk

--Specified
Tysk Øst-Afrika
Norwegian bokmål
Reference
Abel, Fr. 1914. «Johannes Hartvig Fredriksen». I Den norske hær og flaate II, Fastlønnede og fhv. fastlønnede i krig tjenestepligtige officerer 1ste jan. 1914, 119. Oslo: Abels kunstforlag
Norwegian bokmål

Godøy, Bjørn. 2010. Solskinn og død. Nordmenn i Kong Leopolds Kongo. Oslo: Spartacus, s. 206-212
Norwegian bokmål

Norske Kongoveteraners Forening arkiv 1947-1956, Håndskriftsamlingen, Nasjonalbiblioteket
Norwegian bokmål

Schiøtz, J. 1917. «Fredriksen, Johannes Hartvig». I Den norske hær og flaate II, Ulønnede og fhv. ulønnede officerer 1ste januar 1917. Bd. 2. Oslo: Abels kunstforlag.
Norwegian bokmål

Sverdrup, Sigurd, red. 1926. «Thån, Johannes Hartvig Fredrikssen». I Studentene fra 1901. Biografiske oplysninger samlet til 25-års-jubileet 1926, 313–18. Oslo: Grøndahl & Søn.
Norwegian bokmål

Thån, Johannes Hartvig, og Kristian Rikardson Løken. 1936. «Nordmenn i Congostaten under verdenskrigen». Norsk Militært Tidsskrift 106 (7): 456–58.
Norwegian bokmål

Tygesen, Peter, og Espen Wæhle. 2007. Kongospor: Norden i Kongo, Kongo i Norden. Oslo: Universitetets Kulturhistoriske Museer.
Norwegian bokmål

Wæhle, Espen. 2020. «De første norske leiesoldatene i Kongo». I Maskespillet i Kongo. Hvordan løslatelse av to norske leiesoldater ble et nasjonal anliggende, redigert av Marta Tveit, 14–49. Oslo: Frekk forlag.
Norwegian bokmål

-Text
Oppføring i Digitalarkivet som Hartvig Johannes Fredriksen
Norwegian bokmål
-Text
Om Thån i Merkantilt biografisk leksikon
Norwegian bokmål
DigitaltMuseum
021038365232
-Id
021038365232
-System
DigitaltMuseum