Ekelund, Fanny (1889 - 1990) [sv]

Ekelund, Fanny (swedish)

Database of Photographers (Sweden) (Nordiska museet)

Life role
Dataset owner
Nordiska museet (Museum) owns the information on this page
Contact information
digitaltmuseum@nordiskamuseet.se. Personuppgifter GDPR dataskydd@nordiskamuseet.se [sv]
License
Public Domain Dedication (CC0) applies to the information on this page and not any works/objects created by the actor
Last changed
17/03/2015 16:01:47
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/ebed476b-0f69-4701-a0e3-7d06750f867c | RDF/XML | JSON-LD
Name
Ekelund, Fanny
Swedish

First name
Fanny
Swedish

Middle name
Gerda Karola
Swedish

Last name
Ekelund
Swedish

Other name
Didoff, Fanny

-Name
Didoff, Fanny
Swedish
Birth
24/04/1889 , , Wrångstad Prestebol, Bottna socken, Tanum kommun, Västra Götalands län [sv]

-Time
24/04/1889
-Place reference
, , Wrångstad Prestebol, Bottna socken, Tanum kommun, Västra Götalands län [sv]
--Place (text)
Wrångstad Prestebol, Bottna socken, Tanum kommun, Västra Götalands län
Swedish
Death
01/03/1990 , , Göteborgs kommun, Västra Götalands län [sv]

-Time
01/03/1990
-Place reference
, , Göteborgs kommun, Västra Götalands län [sv]
--Place (text)
Göteborgs kommun, Västra Götalands län
Swedish
Life role
-Life role
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish


Norwegian nynorsk
Gender
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

German

Biography

Fanny Ekelund var född i Bottna i Bohuslän. 1912 får hon arbete som lärling hos en fotograf i Umeå. Från april 1917 fram till årsskiftet 1919-1920 finns hon som hyresgäst på Tomtebo i Svenljunga, där fotoateljé drivs sedan 1899 av Christina Klinghjerdt och Bertha Petersson. Troligen delade de lokal, medan Fanny Eklund drev sin egen verksamhet. Hon fotograferade porträtt men också en del landskap.

Swedish

Occupation
Photographer 15/05/1912 06/10/1914 , , Umeå kommun, Västerbottens län [sv]

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish


Norwegian nynorsk

-Timespan
15/05/1912 06/10/1914

--Earliest time
15/05/1912
--Latest time
06/10/1914
-Place reference
, , Umeå kommun, Västerbottens län [sv]
--Place (text)
Umeå kommun, Västerbottens län
Swedish
Photographer 1917 1919 , , Tomtebo, Svenljunga kommun, Västra Götalands län [sv]

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish


Norwegian nynorsk

-Timespan
1917 1919

--Earliest time
1917
--Latest time
1919
-Place reference
, , Tomtebo, Svenljunga kommun, Västra Götalands län [sv]
--Place (text)
Tomtebo, Svenljunga kommun, Västra Götalands län
Swedish
Reference
Bernhard Johanssons fotografregister
Swedish

Sveriges dödbok 1901-2009
Swedish

Web reference
Swedish

NFR
6991

-Id
6991
-System
NFR
DigitaltMuseum
021035816536

-Id
021035816536
-System
DigitaltMuseum
Editorial note
Enligt Bernhard Johanssons register: I Porträttfynd finns fotografi från Tomtebo-Svenljunga från omkr. 1910 identifierat.
Swedish

Change note

Konverterad från Nationella fotografregistret (NFR) 2014-05-13

Swedish