Lagergren, Nils Johan August (1843 - 1915) [sv]

Lagergren, Nils Johan August (swedish)

Database of Photographers (Sweden) (Nordiska museet [sv])

Description
N.J.A. Lagergren var fotograf på Gotland. [sv]
Life role
Dataset owner
Nordiska museet (Museum, Stiftelse) [sv] owns the information on this page
Contact information
digitaltmuseum@nordiskamuseet.se. Personuppgifter GDPR dataskydd@nordiskamuseet.se [sv]
License
Public Domain Dedication (CC0) applies to the information on this page and not any works/objects created by the actor
Last changed
23/03/2016 11:08:22
24/08/2019 01:59:27
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/ea8dbedd-6748-4464-99c3-494a543d10eb | RDF/XML | JSON-LD
Name
Lagergren, Nils Johan August
Swedish

First name
Nils Johan August
Swedish

Last name
Lagergren
Swedish

Alternative name
Lagergren, N.J.A.
Swedish

Description
N.J.A. Lagergren var fotograf på Gotland.
Swedish

Birth
16.07.1843 Bellö församling, Eksjö kommun, Jönköpings län

-Time
16.07.1843
-Place reference
Bellö församling, Eksjö kommun, Jönköpings län

--Place (text)
Bellö församling, Eksjö kommun, Jönköpings län
Swedish
Death
12.07.1915 Visby, Gotlands kommun, Gotlands län

-Time
12.07.1915
-Place reference
Visby, Gotlands kommun, Gotlands län

--Place (text)
Visby, Gotlands kommun, Gotlands län
Swedish
Life role
-Life role
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Dutch

Gender
Man
English

Norwegian bokmål

Man
Swedish

Estonian

Biography

Nils Johan August Lagergren etablerade i maj 1864 fotoateljé på Skeppargatan 28 i Visby. Verksamhet drevs också på Skeppargatan 13 och Slottsbacken i Visby, samt i Klintehamn på 1880-talet och i Slite.

Swedish

Occupation
Photographer Skeppargatan 13 och Slottsbacken, Visby stad, Gotlands kommun, Gotlands län

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Dutch

-Place reference
Skeppargatan 13 och Slottsbacken, Visby stad, Gotlands kommun, Gotlands län

--Place (text)
Skeppargatan 13 och Slottsbacken, Visby stad, Gotlands kommun, Gotlands län
Swedish
Photographer Slite, Gotlands kommun, Gotlands län

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Dutch

-Place reference
Slite, Gotlands kommun, Gotlands län

--Place (text)
Slite, Gotlands kommun, Gotlands län
Swedish
Photographer 1864 Skeppargatan 28, Visby stad, Gotlands kommun, Gotlands län

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Dutch

-Timespan
1864

--Earliest time
1864
-Place reference
Skeppargatan 28, Visby stad, Gotlands kommun, Gotlands län

--Place (text)
Skeppargatan 28, Visby stad, Gotlands kommun, Gotlands län
Swedish
Photographer 1880? 1899? Klintehamn, Gotlands kommun, Gotlands län.
1880-talet

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Dutch

-Timespan
1880? 1899?

--Earliest time
1880?
--Latest time
1899?
-Dating comment
1880-talet
Swedish

-Place reference
Klintehamn, Gotlands kommun, Gotlands län.

--Place (text)
Klintehamn, Gotlands kommun, Gotlands län.
Swedish
Has works/objects at
-Organization/collection
Reference
Förteckning över svenska fotografer. 1899
Swedish

Sveriges befolkning 1890
Swedish

Sveriges dödbok 1901-2013
Swedish

-Text
Frusna ögonblick: en berättelse om Svenssons fotoateljé i Hemse / Eva Sjöstrand. Länsmuseet på Gotland, 2004. (ISBN 91-88036-57-X )
Swedish
Alternative id
NFR: 5584

-Id
5584
-System
NFR
DigitaltMuseum: 021035592948

-Id
021035592948
-System
DigitaltMuseum
Change note

Konverterad från Nationella fotografregistret (NFR) 2014-05-13

Swedish