Jensen, Emil (1870 - 1900) [no]

Jensen, Emil (norwegian bokmål)

Afrikaregisteret (Norsk Maritimt Museum) [no]

Description
Norsk skipskaptein som tok tjeneste i Fristaten Kongo fra 1895. Døde der i 1900. [no]
Life role
Dataset owner
Norsk Maritimt Museum (Museum) [no] owns the information on this page
Contact information
espen.waehle@marmuseum.no [no]
License
Navngivelse-Ikkekommersiell-Del på samme vilkår (CC BY-NC-SA) [no] applies to the information on this page and not any works/objects created by the actor
Last changed
25/10/2020 12:26:41
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/ea83239e-2f1c-44f6-9d3a-ff2189060527 | RDF/XML | JSON-LD
Name
Jensen, Emil
Norwegian bokmål

First name
Emil
Norwegian bokmål

Last name
Jensen
Norwegian bokmål

Other name
Jensen, Emile [no] -

-Name
Jensen, Emile
Norwegian bokmål
Title
Commissaire Maritime

-Title
Commissaire Maritime
Norwegian bokmål
Sjømann

-Title
Sjømann
Norwegian bokmål
Skipskaptein

-Title
Skipskaptein
Norwegian bokmål
Description
Norsk skipskaptein som tok tjeneste i Fristaten Kongo fra 1895. Døde der i 1900.
Norwegian bokmål

Birth
12/10/1870 Asker (Historisk kommune) [no], ,

-Time
12/10/1870
-Place reference
Asker (Historisk kommune) [no], ,
--Place
Norwegian bokmål
Death
18/11/1900

-Time
18/11/1900
Life role
-Life role
Norwegian bokmål

Swedish

Norwegian nynorsk
Gender
Man
English

Norwegian bokmål

Man
Swedish

Estonian

Nationality

Norwegian bokmål

Swedish

Biography

Norsk skipskaptein som tok tjeneste i Fristaten Kongo for handelsselskapet La Societé Anonyme Belge pour le Commerce du Haut-Congo (SAB) fra 6. februar 1895, men gikk over til Kongostaten (EIC) i første periode. Måtte gå hjem syk 31. januar 1898. Gikk ut igjen 6. mars 1898, denne gang for Fristaten Kongo (EIC) som Capitaine de steamer av 2. klasse. Han var på denne tiden bl. a Commissarie Maritime i Banana. Han gikk hjem 10. august 1899. Hans tredje periode startet 16. februar 1900. Da reiste han til Kasai-provinsen med en slepebåt/lekter for å hente en viktig last kopper. Han døde i Léopoldville, på retur med kopperet 18. november 1900. Han sies å ha vært uhyre godt kjent med flodsystemet.

Norwegian bokmål

Related to
-Other actor
-Specification
utreise sammen til Kongo
Norwegian bokmål
Activity
Democratic Republic of the Congo (Country), Fristaten Kongo [no],

-Place reference
Democratic Republic of the Congo (Country), Fristaten Kongo [no],
Actor in
Reference
Coosemans, Marthe. 1958. ‘Jensen (Emile)’. In Biographie Colonial Belge, 5:col. 483-484. Bruxelles: Académie Royale des Sciences Coloniales.
Norwegian bokmål

Godøy, Bjørn. 2010. Solskinn og død. Nordmenn i Kong Leopolds Kongo. Oslo: Spartacus
Norwegian bokmål

Jenssen-Tusch, Harald. 1902. Skandinaver i Congo. Svenske, norske og danske mænds og kvinders virksomhed i den uavfhengige Congostat. København: Gyldendalske Boghandel - Nordisk Forlag, s 389*, 398, 719, *: angir foto
Norwegian bokmål

Les archives africaines, Ministère belge des affaires étrangères, RM 1700 (867) RM2419 (868), RM 1813
Norwegian bokmål

Tygesen, Peter, og Espen Wæhle. 2007. Kongospor: Norden i Kongo, Kongo i Norden. Oslo: Universitetets Kulturhistoriske Museer.
Norwegian bokmål

Wæhle, Espen. 2019. «Kolonialismens dampende fartøy i Kongostaten». I Mennesket og Havet, 73–98. Årbok for Norsk Maritimt Museum 2019. Oslo: Norsk Maritimt Museum.
Norwegian bokmål

Web reference
-Text
Omtale i belgisk koloni-biografi
Norwegian bokmål
DigitaltMuseum
021038374316
-Id
021038374316
-System
DigitaltMuseum