Balchen, Mariane Christine (1833 - 1896) [no]

Balchen, Mariane Christine (norwegian bokmål)

Fotografregisteret (Norge) (Preus museum) [no]

Life role
Dataset owner
Preus museum (Museum) [no] owns the information on this page
License
Public Domain Dedication (CC0) applies to the information on this page and not any works/objects created by the actor
Last changed
24/01/2017 12:59:13
15/02/2020 02:23:19
Published
Status
Help

URI
http://kulturnav.org/ea6c2c2b-e07e-43d3-a495-3798b6919b33 | RDF/XML | JSON-LD
Name
Balchen, Mariane Christine
Norwegian bokmål

First name
Mariane Christine
Norwegian bokmål

Last name
Balchen
Norwegian bokmål

Alternative name
Balchen, Marianne Christine
Norwegian bokmål

lokalhistoriewiki.no

Birth
1833

-Time
1833
Death
1896

-Time
1896
Life role
-Life role
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Dutch
Gender
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Nationality

Norwegian bokmål

Swedish

Biography

Født i Lyngen 17.04.1833. Datter av sogneprest Thomas von Westen B. (17.4.1804-) og Mariane Christine Tandberg (1807-30). Lærte fotografering hos Szacinski i Christiania og etablerte forretning i Steinkjer 1864, hvor hun bygget seg hus med atelier. I 1885 overlot hun forretningen til sin mangeårige assistent og svoger, Lars Bach, som igjen overlot den til H. Henriksen i 1914. I Bachs tid ble atelieret flyttet til en gård midt i byen, og her ble det totalskadet av tyskernes bombing i 1940. Henriksen drev firmaet til sin død i 1951, det ble så overtatt av Alf Bardal, og ved hans død i 1972 av Bjarne Wiseth, som idag driver det med firmanavnet "Wiseth Foto". Levanger museum har i ettertid overtatt arkivet etter Wiseth Foto. Dette arkivet inneholder ikke materiale etter Mariane Balchen.

Virkested:
1864-1885: Steinkjer; Nordsiden

Norwegian bokmål

Reference
Kilder:
Bonge, Susanne: Eldre norske fotografer, 1980
Upublisert materiale i Preus museum
Norwegian bokmål

Web reference
Norwegian bokmål

-Text
Fotografregisteret
Norwegian bokmål
FR
159

-Id
159
-System
FR
DigitaltMuseum
021036004992

-Id
021036004992
-System
DigitaltMuseum
Change note

Konvertert fra Fotografregisteret 2015.04.20

Norwegian bokmål