Andersson, Carl Edvard (1885 - 1952) [sv]

Andersson, Carl Edvard (swedish)

Database of Photographers (Sweden) (Nordiska museet [sv])

Life role
Dataset owner
Nordiska museet (Museum) [sv] owns the information on this page
Contact information
digitaltmuseum@nordiskamuseet.se. Personuppgifter GDPR dataskydd@nordiskamuseet.se [sv]
License
Public Domain Dedication (CC0) applies to the information on this page and not any works/objects created by the actor
Last changed
09/01/2015 20:53:51
19/09/2020 03:02:45
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/e67e3baf-9ddc-4c37-9a02-cb5459bf7dc4 | RDF/XML | JSON-LD
Name
Andersson, Carl Edvard
Swedish

First name
Carl Edvard
Swedish

Last name
Andersson
Swedish

Alternative name
Karl
Swedish

Sjöström
Swedish

Birth
19/07/1885 Västra Vingåker, Vingåkers kommun, Södermanlands län

-Time
19/07/1885
-Place reference
Västra Vingåker, Vingåkers kommun, Södermanlands län
--Place (text)
Västra Vingåker, Vingåkers kommun, Södermanlands län
Swedish
Death
18/03/1952 Sofielundsplan 53, Enskede, Stockholms kommun

-Time
18/03/1952
-Place reference
Sofielundsplan 53, Enskede, Stockholms kommun
--Place (text)
Sofielundsplan 53, Enskede, Stockholms kommun
Swedish
Life role
-Life role
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Dutch
Gender
Man
English

Norwegian bokmål

Man
Swedish

Estonian

Biography

År 1932 var Andersson/Sjöström ägare till Strandvägsateljén: Strandvägen 17, arshyra: 1.450:- 2 rum och ett kök.
År 1933, årshyra: 1.600:- 2 rum och 1 kök.
År 1934, årshyra: 1.900:- 2 rum och 1 kök.

Anställda:
Fotograf: Nils Göte Ljungberg
Kopist: Evert Henry Dittner, Aspudden
Springpojke: Hjalmar Eriksson, Regeringsgatan 3.

Swedish

Residence
Stockholms län

-Place reference
Stockholms län
--Place (text)
Stockholms län
Swedish
Tunnelgatan 3, Stockholms stad 1908 1912

-Place reference
Tunnelgatan 3, Stockholms stad

--Place (text)
Tunnelgatan 3, Stockholms stad
Swedish
-Timespan
1908 1912
--Earliest time
1908
--Latest time
1912
Styrmansgatan 5, Östermalmsgatan 75, Stockholms stad 1932
ca 1932 -

-Place reference
Styrmansgatan 5, Östermalmsgatan 75, Stockholms stad

--Place (text)
Styrmansgatan 5, Östermalmsgatan 75, Stockholms stad
Swedish
-Timespan
1932

--Earliest time
1932
-Dating comment
ca 1932 -
Swedish
Styrmansgatan 5, Stockholms stad 1934
ca 1934 -

-Place reference
Styrmansgatan 5, Stockholms stad

--Place (text)
Styrmansgatan 5, Stockholms stad
Swedish
-Timespan
1934

--Earliest time
1934
-Dating comment
ca 1934 -
Swedish
Reference
(SSM), SSA, Engelbrekts församling (EF) och Televerket (TvT). (Huvudkälla)
Swedish

Rotemansarkivet och SSA.
Swedish

NFR
6527

-Id
6527
-System
NFR
DigitaltMuseum
021035591457

-Id
021035591457
-System
DigitaltMuseum
Change note

Konverterad från Nationella fotografregistret (NFR) 2014-05-13

Swedish