Bolinder, Ester (1894 - 1984) [sv]

Bolinder, Ester (swedish)

Personer med anknytning till Världskulturmuseerna (Statens museer för världskultur) [sv]

Description
Ester Bolinder (född Nordquist), född 1894, uppväxt i Gävle, författare. Hon skrev framför allt ungdomsböcker. [sv]
Life role
Dataset owner
License
Public Domain Dedication (CC0) applies to the information on this page and not any works/objects created by the actor
Last changed
21/05/2018 14:38:50
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/e61e7757-d91b-455c-8c18-402caf23b792 | RDF/XML | JSON-LD
Name
Bolinder, Ester
Swedish

First name
Ester Alexandra
Swedish

Last name
Bolinder
Swedish

Alternative name
Bolinder, Esther
Swedish

Title
författare

-Title
författare
Swedish
Description
Ester Bolinder (född Nordquist), född 1894, uppväxt i Gävle, författare. Hon skrev framför allt ungdomsböcker.
Swedish

Birth
18/06/1894

-Time
18/06/1894
Death
21/02/1984

-Time
21/02/1984
Life role
-Life role
English

Norwegian bokmål

Swedish

Finnish
Biography

Ester Bolinder (född Nordquist), född 1894, uppväxt i Gävle, författare. Hon skrev framför allt ungdomsböcker. Hon var fru till Gustaf Bolinder och reste med sin man. De gifte sig 27 december 1913. Hon var dotter till Alfred Nordquist, som var chef för ett sågverk, och Nella Fernlund. (Vem är det : Svensk biografisk handbok 1943, Alex författarlexikon)

Swedish

Carlotta-SMVK
2056622

-Id
2056622
-System
Carlotta-SMVK
DigitaltMuseum
021037461006
-Id
021037461006
-System
DigitaltMuseum