Hamilton, Edward (1895 - 1977) [sv]

Hamilton, Edward (swedish)

Författarregister till Fataburen: Nordiska museets och Skansens årsbok (Nordiska museet) [sv]

Published
Status

URI
http://kulturnav.org/e5733d43-a453-4a55-8819-d3165134f3a4 | RDF/XML | JSON-LD
Name
Hamilton, Edward
Swedish

Alternative name
Hamilton, Edward Patrik
Swedish

Birth
19/05/1895

-Time
19/05/1895
Death
1977

-Time
1977
Life role
-Life role

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Marinhistoriker


-Life role
English

Norwegian bokmål

Swedish

Finnish

-Biography

Marinhistoriker

Swedish
Edward Patrik Hamiltons arkiv, SE/SSHM/SME_365-1

Hamilton var anställd som intendent vid Sjöhistoriska museets örlogsavdelning.


-Life role
Swedish


Finnish

-Source
Edward Patrik Hamiltons arkiv, SE/SSHM/SME_365-1
Swedish

-Biography

Hamilton var anställd som intendent vid Sjöhistoriska museets örlogsavdelning.

Swedish