Description
Chulalongkorn [tçula:loɧkɔ:n], Culalankarana, även känd som Rama V, 1853–1910, kung i Thailand 1868–1910. C. [sv]
Dataset owner
License
Public Domain Dedication (CC0) applies to the information on this page and not any works/objects created by the actor
Last changed
21/01/2018 11:39:24
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/e56ed9bc-1a41-424e-adf0-46a51dd71225 | RDF/XML | JSON-LD
Name
Chulalongkorn
Swedish

Alternative name
Kungen av Siam, Rama V
Swedish

Description
Chulalongkorn [tçula:loɧkɔ:n], Culalankarana, även känd som Rama V, 1853–1910, kung i Thailand 1868–1910. C.
Swedish

Birth
1853

-Time
1853
Death
1910

-Time
1910
Biography

Chulalongkorn [tçula:loɧkɔ:n], Culalankarana, även känd som Rama V, 1853–1910, kung i Thailand 1868–1910. C. betraktas som det moderna Thailands grundläggare och genomförde en rad reformer efter västerländsk förebild: han moderniserade administrationen, lät bygga ut järnvägsnätet och avskaffade slaveriet. Även undervisningen för buddhistmunkarna reformerades under hans tid. C. lyckades bevara Thailands självständighet till priset av stora landavträdelser till Frankrike och Storbritannien. År 1897 företog C. en resa till Europa. Han besökte då Sverige, där han bl.a. reste till Norrland. I den jämtländska kommunen Ragunda byggdes i slutet av 1990-talet ett thailändskt tempel till hans minne.

Swedish

Carlotta-SMVK
1487831

-Id
1487831
-System
Carlotta-SMVK
DigitaltMuseum
021037461096
-Id
021037461096
-System
DigitaltMuseum