Ankarcrona, Anna (1862 - 1955) [sv]

Ankarcrona, Anna (swedish)

Database of Photographers (Sweden) (Nordiska museet [sv])

Description
Anna Ankarcrona (1862-1955) var verksam som fotograf i Kungsbacka i Halland och i Ludvika kommun i Dalarna. [sv]
Life role
Dataset owner
Nordiska museet (Museum, Stiftelse) [sv] owns the information on this page
Contact information
digitaltmuseum@nordiskamuseet.se. Personuppgifter GDPR dataskydd@nordiskamuseet.se [sv]
License
Public Domain Dedication (CC0) applies to the information on this page and not any works/objects created by the actor
Last changed
30/05/2016 12:05:18
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/e5314672-964c-41f0-9cfc-3e854765bf66 | RDF/XML | JSON-LD
Name
Ankarcrona, Anna
Swedish

First name
Anna Maria Vilhelmina
Swedish

Last name
Ankarcrona
Swedish

Alternative name
Ankarkrona, Anna Maria Wilhelmina
Swedish

Description
Anna Ankarcrona (1862-1955) var verksam som fotograf i Kungsbacka i Halland och i Ludvika kommun i Dalarna.
Swedish

Birth
20/03/1862 Stockholm, Stockholms kommun, Stockholms län

-Time
20/03/1862
-Place reference
Stockholm, Stockholms kommun, Stockholms län
--Place (text)
Stockholm, Stockholms kommun, Stockholms län
Swedish
Death
22/01/1955 Kungsbacka, Kungsbacka kommun, Hallands län

-Time
22/01/1955
-Place reference
Kungsbacka, Kungsbacka kommun, Hallands län
--Place (text)
Kungsbacka, Kungsbacka kommun, Hallands län
Swedish
Life role
-Life role
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Dutch
Gender
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Biography

Anna Ankarcrona (1862-1955) var verksam som fotograf i Kungsbacka i Halland och i Ludvika kommun i Dalarna.

Swedish

Occupation
Photographer Ludvika kommun, Dalarnas län

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Dutch

-Place reference
Ludvika kommun, Dalarnas län
--Place (text)
Ludvika kommun, Dalarnas län
Swedish
Photographer Kungsbacka, Kungsbacka kommun, Hallands län

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Dutch

-Place reference
Kungsbacka, Kungsbacka kommun, Hallands län
--Place (text)
Kungsbacka, Kungsbacka kommun, Hallands län
Swedish
Residence
Gotlands län

-Place reference
Gotlands län
--Place (text)
Gotlands län
Swedish
Öja kommun

-Place reference
Öja kommun
--Place (text)
Öja kommun
Swedish
Hallands län

-Place reference
Hallands län
--Place (text)
Hallands län
Swedish
Kungsbacka kommun 1890

-Place reference
Kungsbacka kommun

--Place (text)
Kungsbacka kommun
Swedish
-Timespan
1890
--Earliest time
1890
Reference
Bernhard Johansons fotografregister
Swedish

Förteckning över svenska fotografer. 1899 och 1911
Swedish

Sveriges befolkning 1890
Swedish

Sveriges dödbok 1901-2013
Swedish

NFR
4981

-Id
4981
-System
NFR
DigitaltMuseum
021035591550

-Id
021035591550
-System
DigitaltMuseum
Editorial note
Enligt Bernhard Johansons fotografregister: Kungsbacka daterade foton från 1900, 1913, 1915.
Swedish

Change note

Konverterad från Nationella fotografregistret (NFR) 2014-05-13

Swedish