Hamilton, Mathilda (1864 - 1935) [sv]

Hamilton, Mathilda (swedish)

Personer med anknytning till Världskulturmuseerna (Statens museer för världskultur) [sv]

Description
Mathilda Hamilton, fru, Stockholm, född Strömberg. Hon föddes nära Finspång i Östegötland. [sv]
Dataset owner
License
Public Domain Dedication (CC0) applies to the information on this page and not any works/objects created by the actor
Last changed
21/01/2018 11:39:42
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/e3505230-8451-453a-a72a-963df2c86243 | RDF/XML | JSON-LD
Name
Hamilton, Mathilda
Swedish

First name
Mathilda
Swedish

Last name
Hamilton
Swedish

Alternative name
Strömberg, Mathilda
Swedish

Description
Mathilda Hamilton, fru, Stockholm, född Strömberg. Hon föddes nära Finspång i Östegötland.
Swedish

Birth
19/08/1864

-Time
19/08/1864
Death
1935

-Time
1935
Biography

Mathilda Hamilton, fru, Stockholm, född Strömberg. Hon föddes nära Finspång i Östegötland. Vid 17 års ålder reste hon till Amerika och utbildade sig vid Carleton College. Hon träffade pastor G. A. Hamilton i Laramie Wyoming och gifte sig med honom. De reste tillsammans på missionsresor runt om i världen och kom till Indien 1894. De öppnade missionsverksamhet i Delhi. Maken dog 1899. I Sverige grundade hon Indiskautställningen 1901 i den envåningsbyggnad vid Regeringsgatan där Dagens Nyheter förr hade sitt huvudkontor. (Idun, 1901, nr 47). Denna utställning blev den första Indiska-butiken. På 1950-talet köptes den av Åke Thambert och då bytte den namn till Indiska magasinet.

Swedish

Residence
Finspång

-Place reference
Finspång
--Place (text)
Finspång
Swedish
Carlotta-SMVK
1176955

-Id
1176955
-System
Carlotta-SMVK
DigitaltMuseum
021037461349
-Id
021037461349
-System
DigitaltMuseum