BIG-AMIE (1936) [sv]

BIG-AMIE (swedish)

Fartyg (Statens maritima och transporthistoriska museer) [sv]

Dataset owner
Contact information
registrator@smtm.se [sv]
dataskyddsombud@smtm.se [sv]
License
Public Domain Dedication (CC0) applies to the information on this page
Last changed
11/04/2018 16:53:04
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/e2d8195f-ebc6-489f-87c2-4edad454bc4d | RDF/XML | JSON-LD
Name
BIG-AMIE
Swedish

Other name
GIGGI

-Name
GIGGI
Swedish
Identification
-Identifier
English

Swedish

-Number
S112
-Identifier
English

Swedish

-Number
S344
-Identifier
-Number
112
History

1925 års regel. Beställare Sigridsson, Stockholm. Amatörbyggd. Jakten har aldrig fått detta segelnumret S112 utan har haft klassificeringsnumret i seglet.

Swedish

Measurement
Lengde [no]: 10,65 meter (m) [no]

-Measurement type
Norwegian bokmål

Swedish

Norwegian nynorsk

-Value
10,65
-Unit
Norwegian bokmål

Swedish

Norwegian nynorsk
Bredde [no]: 1,81 meter (m) [no]

-Measurement type
Norwegian bokmål

Swedish

Norwegian nynorsk

-Value
1,81
-Unit
Norwegian bokmål

Swedish

Norwegian nynorsk
Ordered
Beställare: Sigfridsson, Stockholm

-Description
Beställare: Sigfridsson, Stockholm
Swedish
-Constructed by
Built
Båda uppgifterna förkommer

-Place reference
Norrtälje (Kommun) [sv], ,

--Place
-Description
Båda uppgifterna förkommer
Swedish

Launched
1936

-Time
1936
Reference
Thelander, Per, Alla våra skärgårdskryssare, Svenska skärgårdskryssareförb., Stockholm, 1990
Swedish

DigitaltMuseum
021176009875
-Id
021176009875
-System
DigitaltMuseum