Brandt, Nils Stockfleth Darre (1878 - 1943) [no]

Brandt, Nils Stockfleth Darre (norwegian bokmål)

Afrikaregisteret (Norsk Maritimt Museum) [no]

Description
Norsk vernepliktig sjøoffiser i Fristaten Kongo 1900-1903 [no]
Dataset owner
Norsk Maritimt Museum (Museum) [no] owns the information on this page
Contact information
espen.waehle@marmuseum.no [no]
License
Navngivelse-Ikkekommersiell-Del på samme vilkår (CC BY-NC-SA) [no] applies to the information on this page and not any works/objects created by the actor
Last changed
20/10/2020 11:07:38
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/de2302ab-885f-4462-97d3-aec873163a26 | RDF/XML | JSON-LD
Name
Brandt, Nils Stockfleth Darre
Norwegian bokmål

First name
Nils
Norwegian bokmål

Middle name
Stockfleth Darre
Norwegian bokmål

Last name
Brandt
Norwegian bokmål

Other name
Brandt, Nils Stockfleth Daere [no] -

-Name
Brandt, Nils Stockfleth Daere
Norwegian bokmål
Title
Sjømann

-Title
Sjømann
Norwegian bokmål
Vernepliktig offiser

-Title
Vernepliktig offiser
Norwegian bokmål
Description
Norsk vernepliktig sjøoffiser i Fristaten Kongo 1900-1903
Norwegian bokmål

Birth
24/08/1878 Frogn (Kommune) [no], ,

-Time
24/08/1878
-Place reference
Frogn (Kommune) [no], ,
--Place
Norwegian bokmål
Death
12/04/1943

-Time
12/04/1943
Life role
-Life role

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish
-Life role
Norwegian bokmål

Swedish

Estonian
Gender
Man
English

Norwegian bokmål

Man
Swedish

Estonian

Nationality

Norwegian bokmål

Swedish

Biography

Norsk vernepliktig sekondløytnant i marinen. Til Fristaten Kongo (EIC) 16 juni 1900. Brandt var syk de fem første månedene i Kongo. Han reiste hjem 21/6-03. Fra november 1900 til februar 1903 var han stasjonert i Lado-enklaven. Fra 1905 skipsoffiser monitor på «Thor» i Norge, fra 1914 sjef på bevoktningsbåt. Fra 1915 godseier i Frogn på Froen gård, som han drev inntil 1938 da datteren Irma Darre Brandt overtok. Tildelt de belgiske tjenestemedaljene Kongostjernen og Kongomedaljen samt Kongo Løveordenen.

Norwegian bokmål

Related to
-Other actor
-Specification
Utreise til Kongo sammen
Norwegian bokmål
-Other actor
-Specification
medlem
Norwegian bokmål
Quale, Einar Thorleif (1876 - 1901) [no] Utreise sammen til Kongo

-Other actor
-Specification
Utreise sammen til Kongo
Norwegian bokmål
Occupation
-Occupation

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish
Activity
Kongo Democratic Republic of the Congo (Country), Fristaten Kongo (1885-1908) [no],

-Type of activity (text)
Kongo
Norwegian bokmål

-Place reference
Democratic Republic of the Congo (Country), Fristaten Kongo (1885-1908) [no],
--Specified
Fristaten Kongo (1885-1908)
Norwegian bokmål
South Sudan (Country), Lado-enklaven [no],

-Place reference
South Sudan (Country), Lado-enklaven [no],
--Place

Norwegian bokmål

Swedish

--Specified
Lado-enklaven
Norwegian bokmål
Actor in
Norwegian bokmål

Reference
Godøy, Bjørn. 2010. Solskinn og død. Nordmenn i Kong Leopolds Kongo. Oslo: Spartacus.
Norwegian bokmål

Jensen, Rolf. 1965. Sjømilitære Samfunds Kalender 1814-1964. Horten: Sjømilitære Samfund, s. 209
Norwegian bokmål

Jenssen-Tusch, Harald. 1902. Skandinaver i Congo. Svenske, norske og danske mænds og kvinders virksomhed i den uavfhengige Congostat. København: Gyldendalske Boghandel - Nordisk Forlag, s. 313*, 315, 503, 570, 577, 643, *: angir foto
Norwegian bokmål

Maselis, Patrick, Vincent Schouberechts, og Léo Tavano. 2009. Lado. Histoire postale de l’enclave. Postal history of the enclave. Monaco: le Musée des Timbres et des Monnaies de Monaco.
Norwegian bokmål

Norske Kongoveteraners Arkiv NBO Ms.fol. 2588 1939 –1946, Korrespondanse, Håndskriftsamlingen, Nasjonalbiblioteket
Norwegian bokmål

Tygesen, Peter, og Espen Wæhle. 2007. Kongospor: Norden i Kongo, Kongo i Norden. Oslo: Universitetets Kulturhistoriske Museer.
Norwegian bokmål

Wæhle, Espen. 2015. «Scandinavian Agents and Entrepreneurs in the Scramble for Ethnographica during Colonial Expansion in the Congo». I Navigating Colonial Orders, Norwegian Entrepreneurs in Africa and Oceania during Colonialism, redigert av Kirsten Alsaker Kjerland og Bjørn Enge Bertelsen, 339–67. Oxford: Berghahn.
Norwegian bokmål

Wæhle, Espen. 2020. «De første norske leiesoldatene i Kongo». I Maskespillet i Kongo. Hvordan løslatelse av to norske leiesoldater ble et nasjonal anliggende, redigert av Marta Tveit, 14–49. Oslo: Frekk forlag.
Norwegian bokmål

Web reference
Norwegian bokmål

Norwegian bokmål

-Text
Oppføring i Digitalarkivet
Norwegian bokmål
DigitaltMuseum
021038365238
-Id
021038365238
-System
DigitaltMuseum