Spång, Gösta (1893 - 1968) [sv]

Spång, Gösta (swedish)

Database of Photographers (Sweden) (Nordiska museet)

Description
Gösta Spång (1893–1968) var amatörfotograf – okänd tills en låda med glasnegativ hittades i en vindskorridor i Stockholm på 1980-talet. Gösta Spång var en "söndagsfotograf" och använde kameran för att ta bilder av sina nära och kära. Hans hobby gav upphov till många spännande dagboksbilder där utflykter och fester samsas med historiska händelser som Stockholmsutställningen, Bondetåget och första majdemonstrationer. [sv]
Life role
Dataset owner
Nordiska museet (Museum) owns the information on this page
Contact information
digitaltmuseum@nordiskamuseet.se. Personuppgifter GDPR dataskydd@nordiskamuseet.se [sv]
License
Public Domain Dedication (CC0) applies to the information on this page and not any works/objects created by the actor
Last changed
22/06/2020 07:44:30
13/08/2022 02:00:50
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/ddc08932-652c-4c13-bb13-5bf7fa98ba98 | RDF/XML | JSON-LD
Name
Spång, Gösta
Swedish

First name
Gösta
Swedish

Last name
Spång
Swedish

Alternative name
Spång, Frans Gustav
Swedish

Description
Gösta Spång (1893–1968) var amatörfotograf – okänd tills en låda med glasnegativ hittades i en vindskorridor i Stockholm på 1980-talet. Gösta Spång var en "söndagsfotograf" och använde kameran för att ta bilder av sina nära och kära. Hans hobby gav upphov till många spännande dagboksbilder där utflykter och fester samsas med historiska händelser som Stockholmsutställningen, Bondetåget och första majdemonstrationer.
Swedish

Birth
18/11/1893 , , Alunda kommun [sv]

-Time
18/11/1893
-Place reference
, , Alunda kommun [sv]
--Place (text)
Alunda kommun
Swedish
Death
01/02/1968 , , Urvädersgränd 2, n.b., Stockholms kommun [sv]

-Time
01/02/1968
-Place reference
, , Urvädersgränd 2, n.b., Stockholms kommun [sv]
--Place (text)
Urvädersgränd 2, n.b., Stockholms kommun
Swedish
Life role
-Life role
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish


Norwegian nynorsk
Gender
Man
English

Norwegian bokmål

Man
Swedish

Estonian

German

Occupation
Photographer , , Stockholms kommun [sv]

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish


Norwegian nynorsk

-Place reference
, , Stockholms kommun [sv]
--Place (text)
Stockholms kommun
Swedish
Has works/objects at
Gösta Spångs arkiv

-Organization/collection
-Set
Gösta Spångs arkiv
--Description
Gösta Spångs arkiv
Swedish
Reference
Sveriges dödbok 1947-2006 (Huvudkälla)
Swedish

-Text
Söndagsfotografen. 1994. (ISBN 91-7108-363-4)
Swedish
NFR
5156

-Id
5156
-System
NFR
DigitaltMuseum
021035593568

-Id
021035593568
-System
DigitaltMuseum
Editorial note
Fotografen finns representerad i Nordiska museets arkiv. Arkivnummer 397. GÖSTA SPÅNGS ARKIV (ACC 1989/001) Arkivet är förtecknat.
Swedish

Change note

Konverterad från Nationella fotografregistret (NFR) 2014-05-13

Swedish