Schultzberg, Erik Hjalmar (1849 - 1923) [sv]

Schultzberg, Erik Hjalmar (swedish)

Personer med anknytning till Världskulturmuseerna (Statens museer för världskultur) [sv]

Description
Erik Hjalmar Schultzberg, född 12 april 1849, Stockholm, död 1923, tandläkare. [sv]
Life role
Dataset owner
License
Open Data Commons Attribution License (ODC-BY) applies to the information on this page and not any works/objects created by the actor
https://www.oclc.org/
Last changed
29/06/2021 15:20:52
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/dd83f087-e91c-44f2-87a0-bdb45d8aca75 | RDF/XML | JSON-LD
Name
Schultzberg, Erik Hjalmar
Swedish

First name
Hjalmar
Swedish

Last name
Schultzberg
Swedish

Other name
Schultsberg, Eric Hjalmar [sv] -

-Name
Schultsberg, Eric Hjalmar
Swedish
Title
Tandläkare

-Title
Tandläkare
Swedish
Description
Erik Hjalmar Schultzberg, född 12 april 1849, Stockholm, död 1923, tandläkare.
Swedish

Birth
1849

-Time
1849
Death
1923

-Time
1923
Life role
-Life role
English

Norwegian bokmål

Swedish

Finnish
Gender
Man
English

Norwegian bokmål

Man
Swedish

Estonian

Biography

Erik Hjalmar Schultzberg, född 12 april 1849, Stockholm, död 1923, tandläkare.
Son till Hovpredikant Eric Magnus Schultzberg och Aurora Sofia Palmgren
Han var student i Uppsala 1868 och var sedan elev hos hovtandläkare F. Berggren i Stockholm. Från 1876 var han verksam i Göteborg. Han gjorde studieresor till USA 1881-1882. Gift med Jenny Amalia Fredrika Wedin.
Schultzberg har donerat föremål från södra Afrika 1881 till Etnografiska museet, Göteborg.

Swedish

-Text
Svenskt porträttgalleri / XXIV:2. Tandläkare (biografier af John Wessler)
Swedish
Carlotta-SMVK
3248549

-Id
3248549
-System
Carlotta-SMVK
DigitaltMuseum
0210310482870

-Id
0210310482870
-System
DigitaltMuseum
Editorial note
Imported from VIAF 29/06/2021 15:04:51
English

Importert fra VIAF 29.06.2021 15:04:51
Norwegian bokmål

Importerad från VIAF 2021-06-29 15:04:51
Swedish