Ambrosiani, Otilia (1843 - 1931) [sv]

Ambrosiani, Otilia (swedish)

Database of Photographers (Sweden) (Nordiska museet [sv])

Life role
Dataset owner
Nordiska museet (Museum, Stiftelse) [sv] owns the information on this page
Contact information
digitaltmuseum@nordiskamuseet.se. Personuppgifter GDPR dataskydd@nordiskamuseet.se [sv]
License
Public Domain Dedication (CC0) applies to the information on this page and not any works/objects created by the actor
Last changed
19/03/2015 16:44:12
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/d7d2bf6e-acd8-41b4-9756-58af7dd0b786 | RDF/XML | JSON-LD
Name
Ambrosiani, Otilia
Swedish

First name
Otilia
Swedish

Last name
Ambrosiani
Swedish

Alternative name
Ambrosiani, Vendela Maria Ottilia
Swedish

Ambrosiani, Wendela Maria Otilia
Swedish

Birth
28.02.1843 Solna kommun, Stockholms län

-Time
28.02.1843
-Place reference
Solna kommun, Stockholms län
--Place (text)
Solna kommun, Stockholms län
Swedish
Death
27.03.1931

-Time
27.03.1931
Life role
-Life role
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Dutch
Gender
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Biography

Otilia Ambrosiani var yrkesutbildad fotograf, 1873 och ensamarbetande fotograf. År 1875 flyttade hon till Solna. På 1880-talet var hon verksam som fotograf på Klarabergsgatan i Stockholm.

Swedish

Occupation
Photographer 1874? 1875? Klarabergsgatan 52, Stockholms kommun, Stockholmslän

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Dutch

-Timespan
1874? 1875?

--Earliest time
1874?
--Latest time
1875?
-Place reference
Klarabergsgatan 52, Stockholms kommun, Stockholmslän
--Place (text)
Klarabergsgatan 52, Stockholms kommun, Stockholmslän
Swedish
Residence
Kjesäter, Västra Vingåkers församling, Vingåkers kommun, Södermanlands län

-Place reference
Kjesäter, Västra Vingåkers församling, Vingåkers kommun, Södermanlands län
--Place (text)
Kjesäter, Västra Vingåkers församling, Vingåkers kommun, Södermanlands län
Swedish
Solna kommun 1875

-Place reference
Solna kommun

--Place (text)
Solna kommun
Swedish
-Timespan
1875
--Earliest time
1875
Reference
Förteckning över svenska fotografer. 1899 och 1911
Swedish

Stockholms stads adresskalendrar
Swedish

Stockholms stadsarkiv
Swedish

Sveriges befolkning 1890
Swedish

Sveriges dödbok 1901-2013
Swedish

NFR
5472

-Id
5472
-System
NFR
DigitaltMuseum
021035591418

-Id
021035591418
-System
DigitaltMuseum
Editorial note
Fotografen finns representerad i Kungl. bibliotekets porträttfotografregister.Enligt Bernhard Johanssons register: Stockholm Klarabergsgatan 52, foto från omkr. 1870/80.
Swedish

Change note

Konverterad från Nationella fotografregistret (NFR) 2014-05-13

Swedish