Berglund, Ida (1884 - 1924) [sv]

Berglund, Ida (swedish)

Database of Photographers (Sweden) (Nordiska museet)

Description
Ida Maria Berglund (1884-1924) etablerade fotofirma Ida Berglund i Håkansön i Västerbotten i juni 1908. Hon var porträttfotograf. [sv]
Life role
Dataset owner
Nordiska museet (Museum) owns the information on this page
Contact information
digitaltmuseum@nordiskamuseet.se. Personuppgifter GDPR dataskydd@nordiskamuseet.se [sv]
License
Public Domain Dedication (CC0) applies to the information on this page and not any works/objects created by the actor
Last changed
04/11/2020 14:26:16
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/d6475181-ddc6-4862-9938-f65e07090fca | RDF/XML | JSON-LD
Name
Berglund, Ida
Swedish

First name
Ida Maria
Swedish

Last name
Berglund
Swedish

Other name
Johansson, Ida Maria Namn som gift

-Name
Johansson, Ida Maria
Swedish

-Specified
Namn som gift
Swedish
Description
Ida Maria Berglund (1884-1924) etablerade fotofirma Ida Berglund i Håkansön i Västerbotten i juni 1908. Hon var porträttfotograf.
Swedish

Birth
12/04/1884 , , Piteå kommun, Norrbottens län, Västerbotten [sv]

-Time
12/04/1884
-Place reference
, , Piteå kommun, Norrbottens län, Västerbotten [sv]
--Place (text)
Piteå kommun, Norrbottens län, Västerbotten
Swedish
Death
10/12/1924 , , Sollefteå, Sollefteå kommun, Västernorrlands län, Ångermanland [sv]

-Time
10/12/1924
-Place reference
, , Sollefteå, Sollefteå kommun, Västernorrlands län, Ångermanland [sv]
--Place (text)
Sollefteå, Sollefteå kommun, Västernorrlands län, Ångermanland
Swedish
Life role
-Life role
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish


Norwegian nynorsk
Gender
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

German

Biography

Ida Maria Berglund (1884-1924) etablerade fotofirma Ida Berglund i Håkansön i Västerbotten i juni 1908. Hon var porträttfotograf.

Swedish

Occupation
Photographer , , Håkansön, Norrfjärdens församling, Piteå kommun, Norrbottens län, Västerbotten [sv]
Etablerad i juni 1908.

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish


Norwegian nynorsk

-Place reference
, , Håkansön, Norrfjärdens församling, Piteå kommun, Norrbottens län, Västerbotten [sv]

--Place (text)
Håkansön, Norrfjärdens församling, Piteå kommun, Norrbottens län, Västerbotten
Swedish
-Description
Etablerad i juni 1908.
Swedish
Reference
Bernhard Johansons fotografregister
Swedish

Sveriges dödbok 1860-2017
Swedish

Tryckt litteratur
Swedish

-Text
Förteckning öfver Sveriges Fotografer. 1911
Swedish
NFR
4708

-Id
4708
-System
NFR
DigitaltMuseum
021035591681

-Id
021035591681
-System
DigitaltMuseum
Editorial note
Enligt Bernhard Johanssons register: I Porträttfynd finns fotografier från Håkansön från perioden 1917-1919 identifierade.
Swedish

Change note

Konverterad från Nationella fotografregistret (NFR) 2014-05-13

Swedish