Description
ACTIE (ex U.S.A. S.W. PIKE)
Nasjon: Norsk
Type: Bark
Byggeår: 1860
Byggested: Bath, Maine, USA
Verft: Wm. Rogers & Son
Ombygging: Ombygget 1881
Endelig skjebne: Kragerø - Leith, props. War loss. Brent 1915 30/9 av tysk ubåt 20' av Lindesnes. Assuranse kr 16.000. [no]
Type of vessel
Dataset owner
Norsk Maritimt Museum (Museum) [no] owns the information on this page
License
Public Domain Dedication (CC0) applies to the information on this page
Last changed
20/12/2016 15:07:52
24/08/2019 04:09:52
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/d53ca09d-6ab6-4195-ad16-81c3411a4490 | RDF/XML | JSON-LD
Name
ACTIE
Norwegian bokmål

Other name
S.W. PIKE USA

-Name
S.W. PIKE
Norwegian bokmål

-Specified
USA
Norwegian bokmål

Description
ACTIE (ex U.S.A. S.W. PIKE)
Nasjon: Norsk
Type: Bark
Byggeår: 1860
Byggested: Bath, Maine, USA
Verft: Wm. Rogers & Son
Ombygging: Ombygget 1881
Endelig skjebne: Kragerø - Leith, props. War loss. Brent 1915 30/9 av tysk ubåt 20' av Lindesnes. Assuranse kr 16.000.
Norwegian bokmål

Technical description
Materiale: Tre
Tonnasje: 563 brt / 499 netto
Mål: 141,5 - 29,2 -18,0
Norwegian bokmål

-Place reference
--Place
Norwegian bokmål

Type of vessel

Norwegian bokmål

Swedish

History

Hjemsted: Egersund / Skåtøy, Kragerø
Farter: Nordsjøfart
Skipsfører: S. M. Olsen 1890 / S. Feyling 1806-1902 / Th. A. Nielsen Baan 1906, 1909 / W. Hansen 1914
Eier: S. P. Tybring -1890 (A/S Barkskib Actie) / A. Birkeland 1890-1903 / Chr. Halvorsen -1915 (A/S Actie) / Simon Langetangen (A/S Actie)

Norwegian bokmål

Measurement
Tonnasje [no]: 563 bruttoton [no]

-Measurement type
Norwegian bokmål

Swedish

-Value
563
-Unit
Norwegian bokmål

Swedish

Tonnasje [no]: 499 nettoton [no]

-Measurement type
Norwegian bokmål

Swedish

-Value
499
-Unit
Norwegian bokmål

Swedish

Lengde [no]: 141,5 foot

-Measurement type
Norwegian bokmål

Swedish

-Value
141,5
-Unit
English

fot
Norwegian bokmål

fot
Swedish

Bredde [no]: 29,2 foot

-Measurement type
Norwegian bokmål

Swedish

-Value
29,2
-Unit
English

fot
Norwegian bokmål

fot
Swedish

Djupgående [sv]: 18,0 foot

-Measurement type
Swedish

-Value
18,0
-Unit
English

fot
Norwegian bokmål

fot
Swedish

Built
1860 Bath, Maine, USA @ Wm. Rogers & Son
1860

-Timespan
1860

--Earliest time
1860
-Dating comment
1860
Norwegian bokmål

-Place reference
Bath, Maine, USA @ Wm. Rogers & Son

--Place (text)
Bath, Maine, USA @ Wm. Rogers & Son
Norwegian bokmål
Reference
Malmstein-registeret
Norwegian bokmål

Alternative id
DigitaltMuseum: 021176789430

-Id
021176789430
-System
DigitaltMuseum
Editorial note
Informasjon konvertert fra Petter Malmsteins seilskipsregister 28.10.2016.
Norwegian bokmål