Axner, Siri (1880 - 1955) [sv]

Axner, Siri (swedish)

Database of Photographers (Sweden) (Nordiska museet)

Description
Innehar ateljé i Sandviken omkring år 1900. 14 porträtt finns i Porträttfynd (2017-07-31), sida för identifiering av porträtt på Sveriges släktforskarförbunds webbplats "Rötter". [sv]
Life role
Dataset owner
Nordiska museet (Museum) owns the information on this page
Contact information
digitaltmuseum@nordiskamuseet.se. Personuppgifter GDPR dataskydd@nordiskamuseet.se [sv]
License
Public Domain Dedication (CC0) applies to the information on this page and not any works/objects created by the actor
Last changed
31/07/2017 15:12:18
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/d260dabc-88b3-4240-82af-5e3cf39400f7 | RDF/XML | JSON-LD
Name
Axner, Siri
Swedish

First name
Siri
Swedish

Middle name
Zafira Ulrika
Swedish

Last name
Axner
Swedish

Alternative name
Axner Zafira Ulrika
Swedish

Other name
Rhenberger, Zafira Ulrika Namn som gift

-Name
Rhenberger, Zafira Ulrika
Swedish

-Specified
Namn som gift
Swedish
Description
Innehar ateljé i Sandviken omkring år 1900. 14 porträtt finns i Porträttfynd (2017-07-31), sida för identifiering av porträtt på Sveriges släktforskarförbunds webbplats "Rötter".
Swedish

Birth
07/02/1880 Norrala församling (Församling) [sv], ,
Sveriges dödbok 1901-2013, Sveriges släktforskarförbund

-Time
07/02/1880
-Place reference
Norrala församling (Församling) [sv], ,

-Source
Sveriges dödbok 1901-2013, Sveriges släktforskarförbund
Swedish
Death
16/11/1955 Sandvikens församling (Församling) [sv], ,
Sveriges dödbok 1901-2013, Sveriges släktforskarförbund

-Time
16/11/1955
-Place reference
Sandvikens församling (Församling) [sv], ,

-Source
Sveriges dödbok 1901-2013, Sveriges släktforskarförbund
Swedish
Life role
-Life role
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish


Norwegian nynorsk
Gender
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

German

Occupation
Photographer , , Gävleborgs län [sv]

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish


Norwegian nynorsk

-Place reference
, , Gävleborgs län [sv]
--Place (text)
Gävleborgs län
Swedish
Photographer , , Sandvikens kommun [sv]

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish


Norwegian nynorsk

-Place reference
, , Sandvikens kommun [sv]
--Place (text)
Sandvikens kommun
Swedish
Reference
Sveriges dödbok 1901-2013, Sveriges släktforskarförbund
Swedish

-Text
Enligt Bernhard Johanssons register. (Huvudkälla)
Swedish
NFR
6774

-Id
6774
-System
NFR
DigitaltMuseum
021037121350

-Id
021037121350
-System
DigitaltMuseum
Editorial note
Enligt Bernhard Johanssons register: Sandviken daterat foto från 1902.
Swedish

Change note

Konverterad från Nationella fotografregistret (NFR) 2014-05-13

Swedish