Hansen, Olaf Nikolaus (1880 - 1931) [no]

Hansen, Olaf Nikolaus (norwegian bokmål)

Afrikaregisteret (Norsk Maritimt Museum) [no]

Description
Norsk offiser som tok tjeneste i Fristaten Kongo (EIC) fra 1906. [no]
Life role
Dataset owner
Norsk Maritimt Museum (Museum) [no] owns the information on this page
Contact information
espen.waehle@marmuseum.no [no]
License
Navngivelse-Ikkekommersiell-Del på samme vilkår (CC BY-NC-SA) [no] applies to the information on this page and not any works/objects created by the actor
Last changed
24/10/2020 09:18:29
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/d1251ec8-0307-4cda-9dcd-63ac7872309e | RDF/XML | JSON-LD
Name
Hansen, Olaf Nikolaus
Norwegian bokmål

First name
Olaf
Norwegian bokmål

Middle name
Nikolaus
Norwegian bokmål

Last name
Ahnsen
Norwegian bokmål

Alternative name
Olav
Norwegian bokmål

Title
Offiser

-Title
Offiser
Norwegian bokmål
Description
Norsk offiser som tok tjeneste i Fristaten Kongo (EIC) fra 1906.
Norwegian bokmål

Birth
15/12/1880

-Time
15/12/1880
Death
1931 Møre og Romsdal (Fylke) [no], på havet [no],

-Time
1931
-Place reference
Møre og Romsdal (Fylke) [no], på havet [no],
--Place
Norwegian bokmål

--Specified
på havet
Norwegian bokmål
Life role
-Life role

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish
Gender
Man
English

Norwegian bokmål

Man
Swedish

Estonian

Nationality

Norwegian bokmål

Swedish

Biography

Norsk offiser som tok tjeneste i Fristaten Kongo (EIC) 1906 til 1908. Var senere lærer ved Latinskolen i Ålesund. Omkom i en ulykke med egen seilkutter, på vei fra Molde til Ålesund.

Norwegian bokmål

-Other actor
-Specification
enkepensjon
Norwegian bokmål
Activity
Democratic Republic of the Congo (Country), Fristaten Kongo [no],

-Place reference
Democratic Republic of the Congo (Country), Fristaten Kongo [no],
Reference
Godøy, Bjørn. 2010. Solskinn og død. Nordmenn i Kong Leopolds Kongo. Oslo: Spartacus
Norwegian bokmål

Håndskriftsamlingen, Nasjonalbiblioteket, Oslo: Norske Kongoveteraners Forening, Ms. fol. 2589, enke pensjonsmappe
Norwegian bokmål

Svenska amerikanska posten. 1931. «Drunkningsolycka (notis om Olav Hansens død på havet)», 21. oktober
Norwegian bokmål

Tygesen, Peter, og Espen Wæhle. 2007. Kongospor: Norden i Kongo, Kongo i Norden. Oslo: Universitetets Kulturhistoriske Museer.
Norwegian bokmål

Wæhle, Espen. 2020. «De første norske leiesoldatene i Kongo». I Maskespillet i Kongo. Hvordan løslatelse av to norske leiesoldater ble et nasjonal anliggende, redigert av Marta Tveit, 14–49. Oslo: Frekk forlag.
Norwegian bokmål

«Personalia, armeen: Hansen, O.N.» 1905. Norsk Militært Tidsskrift 75 (10): 107.
Norwegian bokmål

DigitaltMuseum
021038368990
-Id
021038368990
-System
DigitaltMuseum