Torp, Oscar (1893 - 1958) [no]

Other languages: Torp, Oscar (norwegian bokmål)

Statsminstre (Riksarkivet) [no]

Description
Født på Hafslund ved Sarpsborg 8. juni 1893, sønn av sagbruksarbeider Anton Fredrik Andersen Torp (1865-1907) og vaskekone og husmor Anne Bolette Andreassen Gade (1867-1932).
Gift i Fredrikstad 19. april 1916 med Kari (eg. Inga Olava) Hansen (1893-1967), datter av bygningssnekker Ole Hansen (1865-1943) og Anna Mathilde Klausen (1868-1936).
Død i Oslo 1. mai 1958. Gravlagt på Vår Frelsers gravlund i Oslo.
Oscar Fredrik Torp var arbeider, håndverker og politiker. [no]
Life role
Dataset owner
Riksarkivet (Arkiv) [no] owns the information on this page
Contact information
olemyh@arkivverket.no [no]
Last changed
19/03/2024 21:38:35
25/05/2024 06:42:49
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/d0dcb76e-5da2-49b7-934b-c7b83a87f4ba | RDF/XML | JSON-LD
Name
Torp, Oscar
Norwegian bokmål

First name
Oscar
Norwegian bokmål

Middle name
Fredrik
Norwegian bokmål

Last name
Torp
Norwegian bokmål

Title
Konstituert statsminister (1945), Statsminister (1951-1955)

-Title
Konstituert statsminister (1945), Statsminister (1951-1955)
Norwegian bokmål
Description
Født på Hafslund ved Sarpsborg 8. juni 1893, sønn av sagbruksarbeider Anton Fredrik Andersen Torp (1865-1907) og vaskekone og husmor Anne Bolette Andreassen Gade (1867-1932).
Gift i Fredrikstad 19. april 1916 med Kari (eg. Inga Olava) Hansen (1893-1967), datter av bygningssnekker Ole Hansen (1865-1943) og Anna Mathilde Klausen (1868-1936).
Død i Oslo 1. mai 1958. Gravlagt på Vår Frelsers gravlund i Oslo.
Oscar Fredrik Torp var arbeider, håndverker og politiker.
Norwegian bokmål

Store norske leksikon

Birth
-Time
08/06/1893
-Place reference
--Place
Norwegian bokmål
Death
01/05/1958 Oslo (By) [no], , ,

-Time
01/05/1958
-Place reference
--Place
Norwegian bokmål
Life role
-Life role
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Norwegian nynorsk
Gender
Man
English

Norwegian bokmål

Man
Swedish

Estonian

German

Norwegian nynorsk

Nationality

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian




Norwegian nynorsk

Biography

Konstituert statsminister 1945, statsminister 1951-1955

Konstituert statsråd 20. desember 1935-15. august 1936, sjef for Forsvarsdepartementet.
Statsråd 13. november 1936-25. juni 1945, sjef for Sosialdepartementet. Sjef for Finansdepartementet 1. juli 1939, konstituert sjef for Forsvarsdepartementet 28. november 1941, sjef for Finansdepartementet februar 1942, sjef for Forsvarsdepartementet 20. mars 1942, formann i regjeringsdelegasjonen fra London til Oslo 14.-31. mai 1945 - i den egenskap konstituert statsminister og utenriksminister i Oslo.
Statsråd 25. juni-5. november 1945, sjef for Forsvarsdepartementet.
Statsråd 5. november 1945-6. januar 1948, sjef for Forsynings- og gjenreisningsdepartementet.
Statsminister 19. november 1951-22. januar 1955.

Norwegian bokmål

Occupation
-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian


Italian
Reference
Østang, Øivind, Seniorrådgiver, Statsministerens kontor
Norwegian bokmål

DigitaltMuseum
021035728733
-Id
021035728733
-System
DigitaltMuseum